CGTN / Rabi Sankar Bosu

Çin’de şimdi festival zamanı! Çin’in en büyük yıllık kutlaması, geleneksel kültürün muhteşem güzelliğiyle Çin Yeni Yılı olarak da bilinen Bahar Festivali kutlanıyor. Çin sokakları ve bulvarları şimdi bu yıl 1 Şubat’a rastlayan Çin Yeni Kaplan Yılı’nı karşılamak için kırmızı fenerlerle süslendi. 

Bir ay sürecek Bahar Festivali kutlamalarıyla birlikte binlerce yıllık tarihiyle Çin’in başkenti Beijing 4-20 Şubat’ta Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak, bunu 4-13 Mart’ta Paralimpik Kış oyunları takip edecek. Bu bağlamda, Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nın dünyaya Çin’den bir Yeni Yıl hediyesi olacağı söylenebilir. Hiç şüphesiz dünyanın gözü 16 gün sürecek Kış Olimpiyatları’nda olacak.  

Beijing’in, 2008 yılında unutulmaz 29. Yaz Olimpiyatları’nı başarılı bir şekilde düzenlediği dikkate değer bir durumdur. 14 yıl sonra 4 Şubat’ta Olimpiyat meşalesi, Beijing’de “Kuş Yuvası” olarak da bilinen Ulusal Stadyum’da bir kez daha yakılacak. Böylece Çin’in başkenti, dünyada Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyen ilk kent olacak. Bu hiç şüphesiz 1,4 milyardan fazla Çinli için büyük bir gurur kaynağıdır. 

DÜNYADA YAZ VE KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI’NI DÜZENLEYEN İLK KENT “BEIJING”

Yeni olimpiyat sloganı, “Daha Hızlı, Daha Yükseğe, Daha Güçlü-Birlikte” ile 24. Kış Olimpiyatları Oyunları sırasında 90 ülke ve bölgeden 3 binden fazla sporcunun buzda ve kardaki becerilerine tanıklık etmek tüm dünyadaki spor hayranları için gerçekten cesaret vericidir. Katılımcı sporcular Beijing’de sadece rüyalarını gerçekleştirmeyecek, aynı zamanda Çin ile yakın bağlar kurma ve Çin’i daha iyi anlama şansını ele geçirecektir. Daha da önemlisi onlar ayrıca, Çin’in savunduğu gibi bir “yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz” Olimpiyatları gerçekleştirecek. Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou’daki üç yarışma bölgesinde Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı 12 mekânın tamamında güneş ya da rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kullanılacağını ve karbon nötr olacağına dikkat çekmek gerekiyor. Bu Olimpiyat tarihinde ilk kez olacak. 

Elbette, yeşil bir Olimpiyatlar’a ev sahipliği yapmak, Çin’in, insan ve doğa arasındaki ilişkinin yanı sıra kalkınma ve çevrenin korunmasına nasıl yaklaşılacağına ilişkin dünyaya çözümünün, aklının ve katkısının altını çizecektir. Beijing 2022 Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Koordinasyon Komisyonu Başkanı Juan Antonio Samaranch Jr., “Beijing Kış Olimpiyatları Organize Komitesi, koronavirüs salgınıyla birlikte çok zorlu bir dönemden geçilirken bile olağanüstü oyunlar düzenleyeceğini” belirterek, Çin’i, karbon nötr Oyunlar sözünü tutmasından ötürü kutladı. 

Özellikle Omicron varyantının Çin ve tüm dünyada etkili olmasıyla, Covid-19 salgınının yarattığı ürkütücü güçlükler yüzünden Beijing, uzaktan kontrol önlemleri, sıkı araştırma, acil durum çözümleri ve bunun gibi salgın önleme ve kontrolü için birçok koruyucu önlem aldı. Çin’in dört yılda bir düzenlenen kış sporları oyunlarıyla ilgili “Sıfır Covid-19” politikası küresel toplumdan pek çok övgü aldı. Beijing, dünya için “düzenli, güvenli ve mükemmel” bir Olimpiyat oyunları düzenlemedeki kararlı niyetini bildirdi. Ne yazık ki, Çin’in uluslararası alanda artan egemenliğinden rahatsız olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanlara, Tibet Özerk Bölgesi’nde Tibetlilere ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Hong Kong halkına karşı insan hakları “ihlalleri ve istismarları” işlediği iddiasıyla, Oyunlara yönelik diplomatik boykot başlatarak, Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nı baltalamaya çalışıyor. 

“SPOR” JEOPOLİTİK BİR ARAÇ OLARAK KULLANILMAMALI

ABD yönetimi farklı başkanlar döneminde, Çin’i bir ‘’rakip” olarak tanımladı ve Çin’in etkili bir dünya süper gücü olarak yükselmesi konusundaki endişesini gizlemediği görülüyor. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, 2022 Kış Olimpiyatları’nın diplomatik olarak boykot edilmesi çabalarına katılması için müttefikleri Avustralya, Kanada, Britanya, Yeni Zelanda, Litvanya, Danimarka, Hollanda ve Japonya’ya baskılarını artırdı. Ancak, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde hayali “zorla çalıştırma, insan hakları ihlalleri ve soykırım” suçlamaları tamamen asılsızdır. ABD’nin diplomatik boykotuna çok az ülke katıldı.

Spor, bir ülkeyi boyun eğdirmek amacıyla jeopolitik bir araç olarak kullanılmamalıdır. Açıkçası, ABD’nin başlattığı boykot kampanyası, “spor yapmanın bir insan hakkı olduğunu” ifade eden Olimpiyat Sözleşmesi ruhunu ihlal etmektedir. Modern Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu Baron Pierre de Coubertin’in dediği gibi, “Olimpiyat Oyunları’nda önemli olan kazanmak değil, katılmaktır. Tıpkı hayatta olduğu gibi, amaç yenmek değil, iyi mücadele etmektir.” Neyse ki, dünyadaki ülkelerin çoğu Çin’in, 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmasını desteklemede ve sporun siyasete alet edilmesine karşı çıkmakta hem fikirdir. Çin’in, aralarında Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Siri Lanka, Maldivler ve Nepal’in de bulunduğu Güney Asya’daki komşuları Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nı destekliyor. Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) ittifakına girerek ABD’ye yakın olmasına rağmen Hindistan’ın, Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nı desteklemesi, Çin ile ilişkilerini tehlikeye atmak istemediğine işaret ediyor. Hindistan’ın kış sporları eğlencesine sağlam destek vermesi, Hindistanlı sporseverler için kesinlikle mutlu bir an olacaktır. 

Hindistan’dan olimpiyatlara katılacak tek sporcu 31 yaşındaki Alp disiplini kayakçısı Arif Han, Beijing Kış Olimpiyatları’nda Slalom ve Büyük Slalom yarışmalarında yarışacak. Han, “Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nın açılış töreninde üç renkli bayrağımızı tutmak bir rüya gibi.” dedi.  Diğer taraftan Pakistan’ın, ABD ve diğer Batılı ülkelerin Kış Olimpiyatları ile ilgili kirli siyasetini reddetmesi ve uluslararası spor etkinliğinin düzenlenmesini desteklediğini açıklaması, Pakistan ve Çin arasındaki dostluk bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Pakistan ulusal kriket takımının eski kaptanı ve Pakistan Başbakanı İmran Han, sporun siyasallaştırılmasına ve ABD liderliğindeki diplomatik boykota karşı Çin’e desteğini göstermek için Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları 2022’nin açılış törenine katılacak. Alp disiplini kayakçısı Muhammed Kerim, Pakistan adına oyunlara katılacak tek sporcu olacak.

OLİMPİYATLAR ABD’Lİ SİYASETÇİLERİN SPOR ETKİNLİĞİNİ SİYASALLAŞTIRACAKLARI BİR YER DEĞİL

24 Ocak’ta bir çevrim içi konferans sırasında Güneydoğu Asya ve Güney Asya ülkelerinden 100’den fazla lider ile 40’dan fazla siyasi parti ve sosyal örgütten temsilcilerin, Çin’in dünyaya fantastik, olağanüstü ve mükemmel bir Kış Olimpiyatları sunacağına dair ortak destek ve güvenlerini ifade etmesini görmek etkileyiciydi. Nepal Ulusal Meclis Başkanı ve Nepal Komünist Partisi (Birleşik Marksist-Leninist) lideri Ganesh Prasad Timilsina konuşmasında, Beijing Kış Olimpiyatları’nı memnuniyetle karşıladıklarını ve farklı ülkelerden sporcuların, Olimpiyat ruhunu ve dostluğu ilerleterek bir araya gelmesini umduğunu kaydetti.  ABD öncülüğündeki Olimpiyatları diplomatik boykot etme kararı, Çin’in önde gelen bir spor ülkesi olarak itibarına zarar vermeyi ve Beijing Kış Olimpiyatları’nı engellemeyi amaçlıyor. Kış Olimpiyatları’nın yaklaşmasıyla birlikte Biden yönetimi, oyunlara resmi bir heyet göndermemek ve Çin hava yollarının Amerika’dan birkaç uçuşunu durdurmak gibi farklı taktiklerle Kış Olimpiyatları’nı sekteye uğratmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu adım Olimpiyat ruhuna ve ilkelerine, uluslararası toplumun birlik ve iş birliği ortamına zarar verdi. 

Olimpiyat Oyunları, farklı ülkelerin farklı sosyal, ekonomik, siyasi ideolojilerinden sporcuların adil yarışması için bir platform olmasının yanı sıra insanlığın birliği ve dostluğunun bir sembolüdür, ancak ABD’li siyasetçilerin bir spor etkinliğini siyasallaştıracakları bir yer değildir. Tüm Güneydoğu Asya ve Güney Asya ülkelerinin, ABD liderliğinde Beijing Kış Olimpiyatları’nı diplomatik boykot etme kararına karşı çıkma şekli, Çin ile paylaşılan sportif birlikteliğin ve dayanışma ruhunun altını çiziyor. Beijing Kış Olimpiyatları’nın, tanıtım müziği “ortak bir gelecek için birlikte” mesajında yansıyan dünya çapında karşılıklı iş birliğini, dostluğu ve dünya barışını ilerleterek, dünyayı birleştirmede bir dönüm noktası olacağını kanıtlaması bekleniyor.