Altı yıl önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Bach Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığını açıkladığında, olimpiyatların “güvenli ellere teslim edildiğini” söyledi. Bugün, Kış Olimpiyatları için hazırlıklar düzenli bir şekilde ilerliyor ve Bach’ın kararını doğruluyor.

Geçen yıl, salgın dünyayı kasıp kavurdu ve uluslararası Olimpiyat hareketi ciddi şekilde etkilendi. Yaz Olimpiyatları’nın ilk kez ertelenmesi gerekiyordu ve Avrupa Futbol Şampiyonası gibi önemli turnuvalar iptal edildi.

Bu yılın ocak ayında, Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları hazırlıklarını incelemekten Bach ile telefonda konuşmaya kadar, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Kış Olimpiyatları’na gösterdiği yüksek ilgi ve verdiği taahhütleri, Çin’in oyunları planlandığı şekilde organize etme konusundaki güvenini gösterdi.

Bu güven ilk olarak Çin’in etkili salgın önleme ve kontrolünden ve ekonomik iyileşmesinden gelmektedir. Bu güven aynı zamanda Çin’in Kış Olimpiyatları hazırlıklarının düzenli ilerlemesinden kaynaklanıyor. İnsanlar, salgının getirdiği zorluklara rağmen, Beijing Kış Olimpiyatları hazırlıklarının “stres testinden” geçtiğini ve sonuçların dikkat çekici olduğunu gördü. Şu an itibarıyla 12 oyun alanının tamamı programa uygun olarak tamamlandı. Beijing-Zhangjiakou Yüksek Hızlı Demir Yolu ve iki kenti bağlayan Beijing-Chongli Otoyolu trafiğe açıldı. Çin toplumu, Kış Olimpiyatları’nın başarısı için coşkuyla dolu.

1,4 milyar Çinlinin ortak çabalarıyla, Bach’ın “neredeyse bir mucize” olarak nitelendirdiği Beijing Kış Olimpiyatları için hazırlıklar sorunsuz bir şekilde ilerledi. Salgın altında, dünyanın sağlam bir güvene ve birliğe ihtiyacı var.

Beijing Kış Olimpiyatları, dünyanın dört bir yanındaki insanların krize karşı birleşmenin önemini hissetmelerine ve insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk oluşturmanın pratik önemini daha derinlemesine anlamalarına olanak tanıyan bir bağlantı haline gelecektir.