Olimpiyat Yayın Hizmetleri (OBS) tarafından verilen bilgiye göre, Beijing Kış Olimpiyatları şimdiye kadar dünyanın en yüksek izleyici reytingine sahip kış olimpiyatları haline geldi ve küresel sosyal medyada 2 milyardan fazla kişinin ilgisini çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı.

Wang Wenbin, son iki günde birçok yabancı medyanın Beijing Kış Olimpiyatları’nın rekor kıran reytingleri hakkında haberler yaptığını ve seyirci reytinginin sadece Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ikiye katlanmasıyla rekor kırıldığını belirtti. Wang, aynı zamanda yıl boyunca buz ve karın görülmediği tropik ülkelerde de birçok kişinin Beijing Kış Olimpiyatları’na ilgi gösterdiğini ifade etti.

Beijing Kış Olimpiyatları’nda gösterilen dayanışma, iş birliği ve umudun dünyaki ülkelere güven ve güç kattığını dile getiren Wang Wenbin, birçok ülkenin olimpiyat komitesi başkanları ve iş insanlarının, sporcuların karşılıklı yarıştıklarını ancak müsabakaların ardından kucaklaşmalarının güzel bir sahne olduğunu söylediklerini belirtti.

Wang Wenbin, dünyanın her yerinden insanların kış olimpiyatları ve Beijing için tezahürat yapmasının ve ortak bir gelecek için birlikte  oluşunun olimpiyat ruhunu gösterdiğini kaydetti.