Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu dün, Çin’in Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nı sade, güvenli ve muhteşem bir spor şenliği haline getireceğini belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyi 47’inci toplantısı kapsamında dün “Gençlerin Haklarının Sporla ve Olimpik İdeallerle İlerletilmesi” konulu bir oturum düzenlendi. Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu etkinlikte bir konuşma yaptı.

Chen, mevcut durumda Covid-19 salgınının tüm dünyada ciddiyetini koruduğuna ve olimpiyat ruhunun küresel sınamalar karşısında ülkeler arasındaki dayanışmayı güçlendirebileceğine işaret etti.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın uluslararası toplumunun bir şenliği olacağını, farklı ülkelerden sporculara adil bir yarışma arenası sağlayacağını ve kış olimpiyat oyunlarını seven gençler tarafından dört gözle beklendiğini kaydeden Chen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nı sade, güvenli ve muhteşem şekilde sunmak için uluslararası toplumla ortak çaba harcayacak.

Çin öteden beri, sporun tüm ülkede yaygınlaştırılması için stratejiler uygulamakta ve halkın sağlığının iyileştirilmesine önem vermektedir.

Çinli gençler, müsabakalara katılma veya etkinliklerde gönüllü olma gibi yollarla Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na aktif olarak katılacaklar ve bu spor şenliğinin başarıyla düzenlenmesine katkı yapacaklar.

Çinli gençler, Olimpiyat Oyunları aracılığıyla diğer ülkelerden gençlerle temas ve işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır.”

Rusya, Venezuela ve Nepal temsilcileri de, Çin’in 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapmasından memnuniyet duyduklarını ve bazı ülkelerin spor etkinliklerini siyasileştirme girişimlerine karşı çıktıklarını dile getirdiler.