CGTN / Alexander Ayertey Odonkor

4 Şubat 2022 tarihinde göz alıcı ve eğlenceli bir açılış töreninden sonra Çin takımı bir gün sonra Beijing Kış Olimpiyatları’nda ilk altın madalyasını kazandı. Kısa kulvar sürat pateni bayrak yarışını kazanan Çin, bu yeni Olimpiyat etkinliğinde madalya kazanan ilk ülke oldu. Bu olağanüstü bir başarı ve Çin’in Olimpiyatlar tarihindeki inanılmaz kilometre taşlarına eklenen önemli bir katkı.  Çin kesinlikle Oyunlara bir ihtişam katmada yeni katılan bir ülke değil. 2008 Yaz Olimpiyatları ve 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaparak Beijing, her iki etkinliği dünyada düzenleyen ilk kent olarak tarih yazdı.  

Çin, bu önemli spor etkinliği Beijing 2022 Kış Olimpiyatlarını birliği, barışı ve ortak refahı ilerletmek için -şimdi ve gelecekte küresel sorunları aşmada önemli ölçüde katkıda bulunarak- kullanmada incelikle ve hünerli bir şekilde başardı. Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış töreni, Covid-19 salgınının bütün dünyadaki yıkıcı etkisine karşılık olarak güçlü bir birliktelik mesajı gönderirken, Oyunlar için inşa edilen birinci sınıf, akıllı ve sürdürülebilir altyapı muazzam ekonomik, sosyal ve çevresel mükâfatlar oluşturarak, tüm dünyaya umut ışığı verdi. 

Dünya çapında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Covid-19 salgınının yıkıcı etkileri sırasında iklim hedefine ve sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için mücadele ederken, Çin bir kez daha bütün umutların kaybolduğu bir zamanda dünyaya ilham verme fırsatını ele geçirerek bütün engellere rağmen, Kış Olimpiyatları’na başarılı bir ev sahipliği yapıyor. Aslında Çin’in Oyunlar’ı düzenlemedeki eşsiz yaklaşımı, şimdi ve gelecekte birlik, barış ve ortak refahı ilerletmeye yönelik Küresel Hedefler ile birlikte Olimpiyat hareketinin temel değerlerini somutlaştıran Beijing Kış Olimpiyatları’nın “Ortak Gelecek için Birlikte” olan resmi düsturuyla uyumludur. Öyleyse Çin birliği, barışı ve ortak refahı artırmak için Beijing Kış Olimpiyatları’nı nasıl kullandı? Bu sorunun yanıtı Çin’in kalkınma stratejisinde gün gibi ortadadır.

ÇİN’İN KALKINMA STRATEJİSİ TÜM DÜNYAYA ÖRNEK

Etkili bir insan odaklı kalkınma yaklaşımıyla Çin hükümeti, Beijing Kış Olimpiyatları’nın hazırlıklarını Kış Oyunları’na ilgiyi çekmede bir hızlandırıcı olarak kullanmada başarılı oldu, bu da ülkede kış sporlarına katılanlarının sayısını artırdı, farklı kültürlerden insanları bir araya getirdi ve barış ve birliği destekledi. 

Bu başarı, Çin’in Kış Olimpiyatları’na hazırlanırken sürdürülebilir çözümleri hızlandırmaya, eşitsizlikleri azaltmaya, yeni iş fırsatları yaratmaya, çevreyi korumaya, kapsayıcı ekonomik büyümeyi desteklemeye ve ülkede yoksulluğu yok etmeye topluca katkıda bulunan ilgili önlemleri uygulaması ve yüksek kaliteli altyapı inşa etmesi yüzünden elde edildi. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (IOC) göre, 2021 yılı başı itibarıyla kayak merkezi sayısı, Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları için ev sahibi seçildiği 2015 yılına kıyasla yüzde 41 oranında artarak 803’e çıktı. Ülke genelindeki 2 bin 897 ilk ve ortaokulun müfredatına kış sporları, Olimpiyat ve Paralimpik eğitimin dâhil edilmesi gibi temel adımlarla birlikte kapsayıcılığı teşvik etmek için tasarlanmış bu uygun önlemler 346 milyondan fazla insanın (Çin’in toplam nüfusunun dörtte birine yakın) kış sporlarıyla ilgilenmesine önemli ölçüde katkıda bulundu ve Çin’in 2017 yılında 270 milyar yuan olan kış turizminin hacminin, yüzde 43 artışla 2019 yılında 386 milyar yuana çıkmasını destekledi. Sadece 2020-2021 sezonunda buz ve kar turizminden elde edilen gelir 390 milyar yuanı geçti. 

Bu gelir sadece pastanın bir dilimini temsil ederken, Çin’in Kış Olimpiyatları’na benzersiz hazırlığı özellikle üç rekabet bölgesi Beijing, Yanqing District ve Zhangjiakou’nun sakinlerine olmak üzere sosyal, çevresel ve ekonomik faydaların artmasını sağladı. Örneğin, Yanqing’de Kış Olimpiyatları hazırlıkları, 2015 ve 2019 yılları arasında bölgede kişi başına harcanabilir geliri yüzde 35,2 oranında artırdı. Kış sporlarının şimdi, bölgeye turistleri çeken sportif etkinlikler, kültür ve diğer eğlence faaliyetleri listesine eklenmesiyle birlikte Yanqing, sosyal ekonomik kazançlarda büyüme deneyiminde iyi konumlanmıştır. Yanqing bölgesini, 2019 yılında 2018 yılına kıyasla yüzde 6’lık bir artışla 17 milyondan fazla turistin ziyaret etmesiyle 1 milyar yuandan fazla gelir elde edilmiş, yeterli iş gücü yaratılmış ve bölgedeki ekonomik büyüme desteklenmiştir.

OLİMPİYAT OYUNLARI TARİHİNDE İLK KEZ YENİLENEBİLİR ENERJİYLE KARŞILANIYOR

Benzer şekilde Kış Olimpiyatları için yenilenen kara yolları, elektrik, su şebekesi tesisleri, demir yolları ve ulaştırma merkezleri gibi ağır altyapıdaki çalışmalar, Zhangjiakou kentinde 1970 köydeki 939 bin kişinin yoksulluktan kurtarılması dâhil 12 yoksul ilçe ve bölgenin kalkınmasına son derece önemli katkıda bulundu. Bir kez daha, ekonomik kazançlar için çevrenin feda edilmemesini sağlamada Beijing Kış Olimpiyatları’nda kullanılacak bütün mekânların enerji ihtiyacı, Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez yenilenebilir enerjiyle karşılanıyor. Kış Olimpiyatları’nın enerji ihtiyacını karşılamanın yanı sıra proje ayrıca Beijing’in elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 10’unu sağlıyor. Dahası, çevreyi korumak için Beijing ile Zhangjiakou sırayla 47 bin 333 ve 33 bin hektar alana ağaç dikti. 2014 yılında başlayan proje, ormanlık alanda yaklaşık 530 bin ve 570 bin ton karbon tutumunu sağladı. 

Genel olarak, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’ndan elde edilen bu önemli sosyal, ekonomik ve çevresel kazanımların yaşamları iyileştiren, kapsayıcı büyümeyi hızlandıran ve çevreyi koruyan biçimi Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Davos Gündemi’ndeki son konuşmasıyla tutarlı olan Çin’in ortak refah arayışıyla uyumludur. Cumhurbaşkanı Xi konuşmasında, “Arzuladığımız ortak refah eşitlikçilik değil. Bir benzetme yapacak olursak, ilk önce büyük bir pasta yapacağız ve daha sonra onu mantıklı kurumsal düzenlemelerle uygun şekilde bölüşeceğiz. Güçlü bir ekonomi tüm işletmeleri ve kişileri kalkındırdığı için herkes kalkınmadan adil bir pay alacak ve kalkınmanın kazançları tüm insanlarımıza önemli ve adil bir şekilde yarar sağlayacaktır.” dedi. Çin hükümetinin, ortak refahı öncelikli kılan insan odaklı kalkınma yaklaşımının şimdi ve gelecekte yaşamları iyileştirdiği, bunun gizlenemeyecek kadar etkili bir sonuç olduğu açıktır.