Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’nın törenlerinin koreografisini, 2008 Beijing Olimpiyatları’nın açılış törenine imza atan Çinli sinemacı Zhang Yimou’nun tasarlayacağı bildirildi.

China Daily’nin haberine göre, Beijing 2022 Organizasyon Komitesi, olimpiyatların başlamasına bir aydan az zaman kala 4 Şubat’taki açılış ve 20 Şubat’taki kapanış törenlerini hazırlayacak ekibi açıkladı.

Törenleri tasarlayacak sanatçı ve danışman ekibine, 2008 Beijing Olimpiyatları açılış töreni için hazırladığı görkemli gösteri ile hatırlanan Zhang’ın öncülük edeceği belirtildi.

Sinema dünyasında adını 1980’lerin ortalarından itibaren duyurmaya başlayan, Çin’in “Beşinci Nesil” olarak adlandırılan yönetmenler kuşağından 71 yaşındaki sinemacı, Güney Kore’de düzenlenen 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları kapanış töreninde olimpiyat meşalesinin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na devredildiği, 2004 Atina Olimpiyatları’nda meşalenin 2008 Beijing Olimpiyatları’na devredildiği bölümleri de yönetmişti.

Beijing Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat’ta Çin’in başkenti Beijing ve ilçeleri ile komşu Hebei eyaletine bağlı Zhangjiakou şehrinde düzenlenecek.