2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 50 gün kaldı.

Dünyanın dört bir yanından spor severler, oyunları sabırsızlıkla bekliyor. Çin’de kış sporlarına ilgi giderek artarken, Çinli sporcuların kış sporları alanındaki eksiklikleri de gittikçe kapatılıyor.

Çin kros kayağı takımı, son iki yılda gösterdiği yoğun çaba sonucunda ilk kez kış olimpiyatlarındaki tüm müsabakalara katılacak. Çin kros kayağı takımının antrenörü Zhang Bei, basına verdiği demeçte, “Beijing Kış Olimpiyat Oyunları giderek yaklaşırken, sporcuların yurt içinde ve yurt dışındaki farklı yarışmalara katılmalarını teşvik ederek, mücadele güçlerini yükselteceğiz. Sporcuların başarılara imza attığını görmek istiyoruz.” diye konuştu.

Yakın zamana kadar kros kayağı dalında zayıf olan Çin, son yıllarda sporcu seçimlerini standartlaştırmak ve yerli ve yabancı antrenörlerden oluşan ekipler kurmak gibi adımlarla mevcut eksikleri giderdi. Çin’in 14 eyaletinde binlerce sporcunun kros kayağı dalında faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

Kros kayağı gibi kızak da Çin’de hızla gelişiyor. Geçmişte atletizm sporcusu olan Geng Wenqiang, Çin’i 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları’nda kızak dalında temsil etmişti. Çinli sporcular olimpiyatlarda kızak dalında ilk kez boy göstermişti. 3 yıl sonra Geng Wenqiang, Dünya Kızak Kupası’nın Avusturya durağında birinciliği elde etti.

Geng Wenqiang, basına verdiği demeçte, “Şu an müsabaka durumum gayet güzel. Tüm yazı yoğun şekilde antrenman yaparak geçirdim, fiziksel yeterliliğimin de yarış deneyimimin de iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.

Serbest stil kayak, 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na yeni eklenen 7 yarıştan biri. 18 yaşındaki Çinli sporcu Eileen Gu, son yıllarda farklı ülkelerdeki müsabakalarda önemli başarılara imza attı.

Çift takla 1440 derecelik zor hareketiyle Dünya Kupası’nda birincilik kazanan Eileen Gu, “1440 derece, çok zor bir hareket. Benim bulduğum yeni bir uygulama. Bu sayede ilk kez serbest stil kayak atlama dalında dünya birinciliği elde ettim. Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışını dört gözle bekliyorum.” diye konuştu.

Serbest stil kayak aerials dalında ünlü kadın sporcu Xu Mengtao, 26 kez bu alanda dünya birinciliği kazandı.

Beijing Kış Olimpiyatları’nda diğer ülkelerden gelen sporcularla yarışmayı dilediğini kaydeden Xu, sporcular arasındaki dostluğu güçlendirmeye ve sportif temasları artırmaya hazır olduğunu söyledi.

Xu Mengtao, “Yabancı sporculara Beijing’in her açıdan hazır olduğunu, artık kendilerini beklediğimizi söylüyorum. Beijing Kış Olimpiyatları’nın şartları çok iyi, hiçbir eksiği yok.” diye konuştu.