China Daily / Wang Kan

2022 Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunları için Beijing Organizasyon Komitesi, Çin büyük ölçüde yeni koronavirüs salgınını kontrol altına aldığından büyük etkinlik için hazırlıklarını hızlandırdı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, yeni yıl konuşmasında, Olimpiyat hareketi ruhuyla dayanışma çağrısında bulundu. Bach, her ne kadar zaman risklerle dolu olsa bile, Olimpiyat ailesinin güçlükleri fırsata çevirmeyi başardığı yönünde cesaretlendirici bir mesaj verirken, Tokyo 2020 Yaz Oyunları ve Beijing 2022 Kış Oyunları hazırlıklarının final safhasına girdiğini teyit etti. Dünya, Covid-19 salgının ardından tehlikeli bir durumda olduğu için Kış Oyunları’nın ertelenerek, Olimpiyat hareketine diğer ciddi bir darbe vurulacağı endişesi var. Ancak IOC üyesi ülkeler, Tokyo Yaz Oyunları ve Beijing Kış Oyunları’nın başarılı olmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.

Olimpiyat ilkesini takip ederek ve yeşil, kapsayıcı ve temiz bir Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak Beijing, uluslararası toplum için ideal bir örnek oluşturabilir. Yine de salgının küresel olarak kontrol altına alınmadığı dikkate alındığında, Beijing organizasyon komitesinin bir B planı olmalı, örneğin Kış Oyunları’nı seyircisiz düzenlemek, gerekirse sıkı salgın önleme ve kontrol önlemleri altında yapmak gibi. Ve ileri teknoloji, Olimpiyatlar için giderek artan bir önemde olduğu için, organizasyon komitesi teknolojiyi, seyircileri kontrol etmek ve idman ile yarışlar için sporcular ve antrenörlere uygun ortam yaratmak dâhil Kış Oyunları’nda başarılı biçimde ev sahipliği yapmak için tam olarak kullanmalı.

ÇİN, TOKYO VE BEIJING OYUNLARININ BAŞARILI OLMASINA YARDIM EDECEK

Ertelenen Tokyo 2020 Yaz Oyunları’nın, 23 Temmuz’da altı aydan kısa süre içerisinde başlaması planlanıyor, ancak 2020 Oyunları konusundaki belirsizlik sürüyor.

Çin ve Çin halkı, “Olimpiyat felsefesine” bağlı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 25 Ocak’ta telefonda IOC Başkanı Bach ile 2022 Kış Olimpiyatları’nın hazırlıklarını görüştü ve Çin tarafının, Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarılı olmasını sağlamak için IOC ile çalışacağını teyit etti. Çin gerçekten salgının yarattığı sorunları aşmayı başardı ve “Olimpiyat felsefesini” ileri götürmeye kararlı.

Bununla birlikte, hem Tokyo Yaz Olimpiyatları ve hem de Beijing Kış Olimpiyatları’nın kazasız belasız atlatılmasını sağlamak için sporcuların, antrenörler ve yetkililerin güvenliğinin öncelikli olarak ele alınması gerekiyor.

Çin hükümeti, 300 milyon kadar insanı buz ve kar sporları yapmaya cesaretlendirmek için önlemler aldı. Çin’de, kış sporları malzemeleri ve ekipmanları için iç talebi destekledi ve değişik spor malzemeleri satışını artırdı. Ve bu, etkili sosyal yönetim, farklı bölgeler arasındaki iş birliği ve çok iyi tasarlanmış ulusal spor programı yüzünden mümkün olmuştur.

Bu bakımdan, 2022 Kış Oyunları sadece küresel bir spor etkinliği değil, aynı zamanda daha fazla insana sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için spor yapma ilhamı vermek ve yetkilileri, küresel sahnede parlayabilecek gerçek potansiyele sahip spor yeteneklerini belirleyebilmek amacıyla eğitmektir.

ÜLKELER, OLİMPİK BİRLİK RUHUNU İLERLETMELİ

Çin hükümeti, IOC üyesi ülkeleri, Kış Oyunları’na başarılı bir ev sahipliği yapacak kabiliyete sahip olduğu konusunda ikna etme sorumluluğu taşıyor ve bu yüzden 2022 yılı için tam bir birinci sınıf sporcu kadrosuna sahiptir. Bununla birlikte bazı Batılı siyasetçiler, Çin’in, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde insan haklarını ihlal ettiğini iddia ederek, 2020 Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Gerçekleri çarpıtarak bazı Batılı siyasetçiler, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gibi Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında yalanlar uyduruyorlar. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin ve bölgede yaşayanların sosyoekonomik gelişmesi bu yalanları çürüttü ve Batılı siyasetçilerin ideolojik ön yargısını ortaya çıkardı.

Uluslararası toplum, Çin hükümetinin Olimpiyat ruhunu ileri götürmeye ve insan haklarını koruma taahhüdünü onayladı. Ancak yine de Çin hükümeti, herhangi bir yanlış kanıyı ortadan kaldırmak için Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında gerçek hikâyeyi daha etkili biçimde söylemeli.

Eşi benzeri görülmemiş küresel kamu sağlığı kriziyle karşılaşan dünya, kötü niyetli ifadeler savaşına girmek yerine, öncelikle virüsü kontrol altına alma konusunda endişe duymalı. Bu yüzden, ülkeler ideolojik ön yargılarını terk etmeli ve salgını kontrol altına almak ve Olimpik birlik ruhunu ileri götürmek için birlikte çalışmalıdır.