Tam bir yıl sonra Kış Olimpiyat Oyunları Beijing’de düzenlenecek.

Çin halkı etkinliğin hazırlık çalışmalarını düzenli şekilde ilerletirken, bazı ülkelerde az sayıdaki siyasetçi, Beijing Kış Olimpiyatları’nı boykot etme çağrısında bulundu. Buna karşı, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi’ne bağlı Sporcular Komitesi Başkanı Yang Yang, bu tür bencil ve dar görüşlü girişimleri eleştirerek, bunun bir faydası olmayacağını vurguladı.

Yang Yang, kısa pist patinajı yapan bayan sporcu olarak dünya şampiyonu ve Olimpiyat şampiyonu olmuştu.

Aynı zamanda Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi üyesi olan Yang Yang, “Bu tür girişimler çocuksudur. Tarihi deneyimlere göre, bu tür girişimlerin siyasi amacına ulaşmayacağı kesindir.” diye konuştu.

Yang, uluslararası spor örgütlerinin fikir birliği içinde bu girişimlere karşı çıktığını görmekten çok memnun olduklarını dile getirdi.

Yang, boykot girişiminin sadece kendi sporcuları dâhil tüm sporculara ve spor ruhuna inanan çocuklara zarar vereceğine dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Cumhuriyetçilerden bazıları ve sözde “insan hakları örgütleri” dünyayı Beijing’i boykot etmeye kışkırtmaya çalışıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 26 Şubat’ta konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Spor oyunlarını siyasallaştırmak, Olimpiyat Tüzüğü’ne aykırı olduğu gibi, sporcuların haklarını zedeleyecektir.” dedi.

Öte yandan, ABD Olimpiyat Komitesi dâhil çeşitli çevreler, boykot eylemlerine karşı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin sitesinde 3 Mart’ta yayınlanan röportaja göre, ABD’li kar kayakçısı Hailey Langland, Beijing’e gitmeyi dört gözle beklediğini belirtti.