Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nda, mekan inşasından spor etkinliği organizasyonuna kadar her açıdan bilim ve teknolojinin gücü gösterildi. Beijing Kış Olimpiyatları’nın kapanış töreni bugün düzenlenecek. Açılış ve kapanış törenlerinin yapıldığı mekan olarak Çin Ulusal Stadyumu’nda (Kuş Yuvası) bugünlerde ne gibi değişiklikler oldu? Açılış ve kapanış törenlerinde hangi siyah teknolojiler kullanıldı?

Ülkeleri ve bölgeleri temsil eden kar taneleri Beijing’de toplanarak bir meşale platformu oluşturuldu. Onun üzerine elde tutulan “Uçan” isimli ana meşale takıldı. Ana meşalede yakıt olarak hidrojen kullanılıyor, bu Kış Olimpiyatları tarihinde bir emsal sayılır. Azgın ateşin yerine geçen “hafif ateş”, aynı zamanda düşük karbonlu ve çevre dostu yeşil Olimpiyat konseptini taşıyor.

Açılış ve kapanış törenleri çalışma bölümünde yönetici olan Pang Zongzhan, meşale platformu ve meşale bağlantısının gizemini tanıttı. Cihazların bağlanmasında aşılması gereken birçok teknik zorluğun bulunduğunu dile getiren Pang Zongzhan, yönetmenin yaratıcı fikrini yerine getirmek için tasarım taslağının yaklaşık 5-6 versiyonunu değiştirdiklerini ve 100 kadar deneme testi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kar tanesi meşalesi platformunun altında 10 bin metrekareyi aşan dev bir “buz yüzeyi” ekranı yer alıyor. Bu, Olimpiyat Oyunları tarihindeki en büyük “buz yüzeyi” olarak kayıtlara geçti.. Açılış döneminde, programın ayarlanmasına göre gerçek zamanlı olarak farklı içerikler görüntülendi ve çıplak gözle 3D ve yapay zeka (AI) gibi teknolojilerle iş birliği yapması gerekiyor. 10 bin metrekarelik “buz yüzeyinde” programın etkisini mükemmel bir şekilde göstermek için milisaniye düzeyinde bir gecikmeyle yayın yapıldı.

Dadao Teknoloji ve Havacılık Şirketi’nin genel müdür yardımcısı Liu Ying, ekranın bir tarafından diğerine yaklaşık 150 metre olduğunu ve senkronizasyonunun milisaniyeden fazla düzeye ulaşması gerektiğini belirtti. Liu Ying, Bu nedenle, hava-uzay fırlatma teknolojisinin bu büyük sahnenin dev ekran kontrol teknolojisine uygulandığını ve böylece milisaniye düzeyinde (senkronize) görüntü oynatma yeteneğinin sağlandığını sözlerine ekledi.

Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Açılış ve Kapanış Törenleri Çalışma Departmanı Müdürü Chang Yu, sahne ekipmanlarının uzaycılık teknolojisiyle çalıştırıldığına dikkat çekerek geri sayımlar ve güvenliği değerlendirme işlerinin roketin fırlatıldığı gibi üst düzeyde yapıldığını belirtti.

 

Bunun yanı sıra, çok sayıda izleyici ‘Barış Güvercini’ programından da etkilendi. Açılış töreninde, yüzlerce çocuk ışıl ışıl barış güvercinlerini kucağına alıp, 10 bin metrekareyi aşan Kuş Yuvası’nın ekranında özgürce koşarak ve oyun oynarken, çocukların ayaklarının altında gerçek zamanlı etkileşimli ve parıldayan kar taneleri vardı.

Doğallığı en üst düzeye çıkarmak için, bu akıllı kar taneleri gerçek zamanlı olarak oluşturuldu.

Tasarım heyeti ve teknik ekibi mesafe ve zaman farkı gibi etkenleri aşarak hızlı bir şekilde iletişime geçti. Canlı görüntülerin bilgisayar odasına geri iletilmesi için “Kuş Yuvası”nın 6. katta bulunan bir  standına dört kamera yerleştirildi. Ekipler AI algoritması aracılığıyla, her çocuğun konumunu özel efektli gerçek zamanlı işleme sunucusuna iletti. Görsel sanatlar ekibi tarafından işlendi ve çocuklar tam olarak konumlandırılarak yerde oynandı.

Chang Yu, yüzlerce çocuğun oynamaktan çok mutlu olduklarına dikkat çekti.