Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde ana meşaleyi taşıyacak sporcunun Çin tarafından yapılan normal bir düzenlemeyle seçildiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sorumsuz açıklama yapma hakkına sahip olmadığını kaydetti.

Xinjianglı kadın sporcu Dilnigar İlhamcan Beijing Kış Olimpiyatları’nın ana meşalecisi olarak açılış töreninde olimpiyat ateşini yaktı. Basında yer alan habere göre, Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, Çin’in bu girişimle tüm dünyanın Çin’in insan hakları ihlallerine ve ülke içinde “soykırım” yapmasına karşı dikkatleri dağıtmak için kullanmasına izin vermeyeceklerini ve bu yüzden açılış törenine diplomatik bir heyet göndermeyi reddettiklerini belirtti.

Zhao Lijian, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı. Zhao, ABD’nin sözde soykırım iddiasının yüzyılın yalanı olduğunu ve bunun ABD’nin Kış Olimpiyatları’nı siyasallaştırmak ve Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’yle ilgili konularda Çin’i karalama konusundaki kötü niyetini ortaya çıkardığını ifade etti. Zhao Lijian, ABD’nin yanlış yaklaşımının insanlardan destek almadığına ve başarısızlığa uğrayacağına, bunun ABD’yi yalnızlaştıracağına değindi.

ABD’nin tarihte Kızılderililere soykırım yaptığını ve uzun süredir etnik azınlıklara uyguladığı sistematik ayrımcılıktan kaynaklanan kronik bir hastalığa sahip olduğunu dile getiren Zhao Lijian, Amerikan yerlilerinin nüfusunun 15. yüzyılın sonunda 5 milyondan 20. yüzyılın başında 250 bine düştüğünü ve ABD’nin Kızılderililere karşı uyguladığı politikanın gerçek soykırım olduğunu kaydetti.

Zhao Lijian, ABD’nin Kızılderililere karşı tarihsel soykırım suçunu ciddi şekilde hesaba katması ve Hint, Afrika ve Asya kökenliler gibi etnik azınlıklara karşı ırk ayrımcılığını azaltmak için somut önlemler alması gerektiğini sözlerine ekledi.