Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın 12. Basın toplantısı bugün yapıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’ndan ilgili yetkililer, gazetecilerin “Yayın ve Dijital Medya Verileri” gibi konulardaki sorularını yanıtladı.

IOC TV ve Pazarlama Hizmetleri CEO’su Timo Lumme, şimdiye kadar Beijing Kış Olimpiyatları’nın izlenme payının önceki Kış Olimpiyatlarını geride bıraktığını belirtti. Timo Lumme, ayrıca Beijing Kış Olimpiyatları’nın yayın haklarına sahip kuruluşlardan biri olan Çin Medya Grubu’nu (CMG) tebrik ederek, CMG’nin dünya izleyicilerine harika bir kış olimpiyat oyunları sunduğunu kaydetti.

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın ilk kez dijital bir kanalda yayınlandığını hatırlatan Timo Lumme, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın TV gibi geleneksel medyanın dışında, online platformlarda büyük çaplı canlı yayınlarla aktarılmasının büyük tarihi anlam taşıdığının altını çizdi.

Timo Lumme, “Dijital medyalardaki canlı yayınların süresi tarihi rekor kırdı. Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın izleyici sayısı daha önceki kış olimpiyatlarının izleyici sayısını aştı.” dedi.

Timo Lumme, toplam 500 milyon izleyicinin TV kanalıyla Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış törenini izlediğini, bu rakamın daha önceki kış olimpiyatlarının açılış töreninin izlenme oranını aştığına işaret etti.

Timo Lumme, dünyadaki izleyicilerin çeşitli yöntemlerle kış olimpiyat müsabakalarını izlediklerini de dile getirdi.

Timo Lumme, “Şu ana kadar Beijing Kış Olimpiyatları’nı izleyen Japon seyirci sayısı 100 milyonu aştı, bu da Japon nüfusunun yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Kış sporlarında geleneksel bir avantajı olmayan Avustralya’da bu dönemki kış olimpiyatlarının izleyici sayısı nüfusun yüzde 40’ını aşarak yaklaşık 10 milyona ulaştı. Avrupa’daki çoğu ülkede nüfusun neredeyse yarısı yada dörtte üçü yarışmaları izledi. 11 Şubat itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde Beijing Kış Olimpiyatları’nın toplam yayın süresi 2 milyar dakikayı geçti.” diye konuştu.