Beijing Kış Olimpiyatları’nın ana meşalesi olan “Büyük Kar Tanesi” Olimpiyat Parkı’nda 300 saatten fazla yakılmasının ardından Beijing Kış Olimpiyatları’nın kapanış töreni bu akşam Ulusal Stadyum Kuş Yuvası’nda gerçekleştiriliyor. Böylece. 17 gün süren kış sporları resmen sona ermiş oldu. Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan başkent Beijing, dünyanın ilk “çifte Olimpiyat şehri” haline geldi.

0 dakika süren kapanış töreni, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) belirlediği bir dizi tören programı ile başlayıp açılışta olduğu gibi göz alıcı gösteriler ile devam etti,  Çifte Olimpiyat şehrinin sanatsal ifadesi de kapanış töreninin en önemli gösterilerinden biri oldu.

Beijing Kış Olimpiyatları’nda Norveç takımı 16 altın, 8 gümüş ve 13 bronz madalyayla birinciliği kazanırken, Almanya takımı 12 altın, 10 gümüş ve 5 bronzla altın madalya ile olimpiyatlarda ikinciliğe yerleşti. . Çin takımı 9 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti. Bu derece ile Çin hem altın madalya sayısı hem de tüm madalya sayısını rekor seviyeye taşıdı.. Çin takımı, madalya listesinde üçüncü sırada yer aldı.