2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Kış Paralimpik Oyunları’nda dağıtılacak madalyalar düzenlenen törenle tanıtıldı.

Oyunların başlamasına 100 gün kalması vesilesiyle 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ve Kış Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi ve Çin Medya Grubu tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte “Tongxin” (birlik) adı verilen madalyalar hakkında bilgi verildi.

Madalya tasarımında yer alan iç içe geçmiş beş halkanın, geleneksel Çin felsefesindeki gök, yeryüzü ve insan arasındaki ahengi simgelediği gibi, dünyayı farklı sporlar aracılığıyla birleştiren Olimpiyat ruhunun da sembolü olduğu belirtildi.

Madalyaların ön yüzünde Olimpiyat halkalarının çevresinde organizasyonun tam adı İngilizce ile (XXIV Olympic Winter Games Beijing 2022) yazılıyor. Geleneksel Çin motiflerinden esinlenerek tasarlanan madalyalarda oyunlara atfen buz ve kar desenleri de yer alıyor.

Madalyaların arka yüzünde ise Beijing Kış Olimpiyatları’nın amblemi ve oyunların tam adı Çince olarak bulunuyor.

Halkaların üzerindeki 24 nokta, oyunların 24’üncü kez düzenlendiğini simgelerken, genel konseptin atletlerin oyunlarda yıldız gibi parlaması ve başarı elde etmesi temennisini içerdiği ifade edildi.

Madalyaların arka yüzündeki dış halkaya da müsabaka türlerinin ve kazanan sporcuların adlarının ekleneceği bilgisi verildi.

2022 Paralimpik Kış Oyunları’nın madalyaları da aynı konseptle tasarlanırken, madalyaların ön yüzünde, orta kısımda Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin logosu yer alırken, Beijing 2022 Kış Paralimpik Oyunları’nın tam adı İngilizce olarak (Beijing 2022 Paralympic Winter Games) ve türlerine göre Braille alfabesiyle “altın, gümüş veya bronz” yazıyor.

Madalyaların arka yüzünde ise Kış Paralimpik Oyunları’nın amblemi ile oyunların Çince adı bulunuyor. Halkaların üzerindeki 13 nokta, oyunların 13’üncü kez düzenlendiğine işaret ediyor. En dış halkaya ise müsabaka türünün ve kazanan sporcunun adı yazılacak.

Kış Olimpiyatları ve Kış Paralimpik Oyunları’nın madalyaların askıları ise geleneksel ipek dokuma tekniği kullanılarak hazırlandı. Askılar, buz ve kar desenleriyle süslendi.

Askıların kırmızı olmasının da Çin’in geleneksel Bahar Bayramı’nın kültürel öğelerinden esinlenilerek sporculara iyi dilek sunma anlamına geldiği ifade edildi.