China Daily

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninden iki hafta önce, büyük spor etkinliğinde birbiri ardına yeni teknolojiler kullanıldığı ortaya çıktı. Örneğin, Wukesong Buz Sporları Merkezi buz yapmak için, geleneksel buz yapma sistemlerine kıyasla enerji tüketiminde yüzde 40’tan fazla kapsamlı bir azalma sağlayan, karbondioksit transkritik doğrudan soğutma teknolojisini kullanırken, Zhangbei’in esnek doğrudan akım güç projesi, oyunların elektrik kaynağının yüzde 100 “yeşil” olduğu anlamına geliyor.

Geçmiş Olimpiyatlara baktığımızda, bunların sadece sportif yetenekler için değil, aynı zamanda en son teknolojiler için de bir sahne olduğu açık. 1912’deki Stockholm Olimpiyatları’nda ilk kez elektronik zamanlama kullanıldı. 1964 Tokyo Olimpiyatları’nda, Oyunlardan hemen önce dünyanın ilk hızlı demir yolu kullanıma açıldı. Köpekbalığı derisi olarak adlandırılan mayo, 2000 yılında Sydney Olimpiyatları’nda ilk kez yer aldı. 2008 yılında Çinli araştırmacılar, düşük hava basıncı, düşük sıcaklık, düşük oksijen seviyesi ve güçlü rüzgâr arasında meşalenin Qomolangma’da yanmasını sağlarken, açılış töreninde dünyanın en büyük tam renkli LED zemin ekranı kullanıldı.

SON TEKNOLOJİLERİ HERKES KULLANABİLECEK

Teknolojik yeniliklerin Olimpiyatların cazibesini korumasına yardımcı olduğunu söylemek doğru olur ve bu teknolojik yeniliklerin çoğunun sadece etkinliklerin kendilerine ve oyunlardaki sporcular ile izleyicilere değil, aynı zamanda genel halka da fayda sağladığını söylemek aynı derecede adildir. Örneğin, 2008 Beijing Olimpiyatları’nı ele alalım. Veriler, Beijing 2008 Olimpiyatları’nda büyük rol oynayan en az 2 bin yeni teknolojinin artık bilgi teknolojisi, temiz enerji ve çevre koruma gibi sektörlerde uygulandığını gösteriyor.

Yaklaşan Beijing 2022 Kış Olimpiyatları için kullanılan teknolojilerin de diğer olimpiyatlarda olduğu gibi yaygın olması bekleniyor. Örneğin, 100 metrelik doğruluk ve 100 dakikalık bir zaman ufku ile hazırlanan hava durumu raporları ani bir sağanağı tahmin edebilir. Gıda güvenliği izleme teknolojisi, yediğiniz her elmanın, toplandığı ağaca kadar izlenebilir olmasını sağlayabilir. Giyilebilir termometreler, insanların vücut sıcaklıklarını daha kolay bir şekilde izlemelerine yardımcı olabilir.

Kış Olimpiyatları, dünyanın dört bir yanından sporcuların birlikte yarışmalarına ve dünya çapındaki seyircilerin de performanslarının tadını çıkarmalarına izin vermektedir. Teknolojiler bu büyük etkinlikleri daha keyifli hale getirecek ve Oyunlar bittikten uzun süre sonra da insanların hayatlarına fayda sağlayacaktır.