CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing’in yaklaşık 3,5 milyon sakinine ev sahipliği yapan Chaoyang bölgesi Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle üç tur toplu nükleik asit testine başladı. Chaoyang Hastalık Önleme ve Kontrol Ekibi pazar günü yaptığı açıklamada, testin pazartesi, çarşamba ve cuma günleri gerçekleştirileceğini duyurdu. Pazar günü Chaoyang bölgesindeki iki yerleşim bölgesi, yüksek riskli ve orta riskli bölge olarak belirlenerek karantinaya alındı.

Sağlık uzmanları, Beijing’in durumun daha da kötüye gitmesini önlemek için etkili ve güçlü önlemler aldığını ve kitlesel nükleik asit test sonuçlarının Beijing’în bir kapanmaya ihtiyacı olup olmadığını ortaya çıkaracağını söylüyor. Chaoyang sakinlerinden pazartesi günü işe gitmeden önce test yaptırmaları ve sosyal aktivitelerini mümkün olduğunca azaltmaları isteniyor. Yerel anti-salgın ekibi, “Genişletilmiş test, artan Covid-19 enfeksiyonlarını kontrol altına almayı planlıyor.” dedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Chaoyang’da Covid-19 vakalarının bulunduğu bazı bölgelerde panik alışverişi görüldü ve bazı marketlerde gıda kalmadığı için satışların durduğu açıklandı. Durumu kolaylaştırmak için Beijing yerel yönetimi taze gıda, et, yumurta, süt, meyve ve sebzeler dâhil olmak üzere yiyecek tedarikini artırmak adına acil müdahale mekanizmalarının etkinleştirdiği açıkladı. Beijing Belediyesi Ticari İşler Bürosu, pazar günü düzenlediği basın toplantısında Beijing’de günlük ihtiyaçların yeterli olduğunu ve mal tedariklerindeki trafik bağlantılarının normal şekilde çalıştığını vurguladı.

SHANGHAI DENEYİMİ İLE DAHA ETKİN YOL ALINACAK

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden kıdemli bir uzman Global Times’a, Shanghai salgını ve diğer illerdeki artıştan dersler çıkaran Beijing’in Covid-19 ile daha etkili bir şekilde başa çıkabileceğini dile getirdi.

Uzmanlar, salgından bu yana Beijing’in yeniden canlanmayı kontrol altına almak için “güçlü” salgın önleme ve kontrol önlemleri alındığını mümkün olduğunca nükleik asit testi yaparak, virüsün yayılma riskinin ortadan kaldırılacağının altını çizdi. Beijing’i kilitlemekle mi yoksa kısmen kilitlemekle mi? sorusuna ise, bulaşan enfeksiyonların aralığına yönelik bir tutum izleneceği vurgulandı. Cuma gününden bu yana Beijing’de Covid-19 vaka sayısı, toplamda altı bölgeyi kapsayacak şekilde 42 olarak kaydedildi. Vakalar arasında öğretmenler, öğrenciler, iç dekorasyon işçileri, kuryeler ve aşçılar gibi meslek grupları bulunuyor.

Beijing Belediyesi Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi müdür yardımcısı Pang Xinghuo ise Beijing dışındaki salgın ve yaklaşan İşçi Bayramı tatili sırasında artan insan akışı konusunda uyarılarda bulundu.

Pang, Beijing’deki dört pozitif Covid-19 enfeksiyonunun gen dizileme örneklerinin Omicron varyantına ait olduğunu ve Beijing dışındaki küme salgınlarıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Pang, enfekte kişilerin yaklaşık dörtte birinin 60 yaş ve üstü olduğunu ve bu kişilerin yüzde 50’sinin aşılanmadığını söyledi.