Başkent Beijing’de dün karbon emisyonunun zirve noktasına çıkarılması ve daha sonra nötr seviyeye indirilmesi temalı forum düzenlendi.

Forumda, Çin’in “karbon boşaltımını 2030 itibarıyla zirve noktasına çıkarma ve 2060’ta da karbon nötr seviyesine ulaşma” hedefinin gerçekleştirilmesi için, işletmelerin tedarik zincirlerini yeniden nasıl kurabileceği ve yeşil kalkınmaya nasıl yeni enerji katabilecekleri başta olmak üzere karbon salınımıyla ilgili pek çok konu ele alındı.

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Genel Sekreteri Yu Jianlong forumun açılışında yaptığı konuşmada, daha az karbon boşaltımı yaparken aynı zamanda yüksek kaliteli kalkınma modelinin de hayata geçirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yu, yeşil kalkınmanın ilerletilmesi için bilimsel inovasyon sisteminin kurulması ve düşük karbon ekonomisine geçişte uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin iklim değişikliğiyle mücadeleden sorumlu başkanı Clare O’Neal, Çin hükümetinin, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu zirveye çıkarıp 2060 yılına kadar ise nötr seviyeye indirilmesi hedeflerini övgüyle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Forum alanında yaklaşık 270 kişi bulunurken, 40 bin kişi de foruma video konferans yöntemiyle katıldı.