2022 Beijing Kış Paralimpik Oyunları yarın başlıyor. Geçtiğimiz birkaç yılda Beijing’da şehir inşası daha engelsiz ve insan odaklı hale geldi.

Kasım 2019’da Beijing’da şehir çapında engelsiz çevre peyzajı kampanyası başlatıldı. 2021 yılı sonu itibarıyla başkentte toplam 336 bin nokta yenilendi. Başkentin işlevsel çekirdek alanları, Kış Olimpiyatları ve Paralimpik etkinlikleri ile ilgili alanlarda ve hizmet garantilerinde temel olarak engelsiz erişim sağlanmıştır.

Beijing, Olimpiyatla ilgili birçok yerde engelsiz yenileme çalışmaları tamamlandı. Bunu yanı sıra, stadyumlarda en iyi konumlar tekerlekli sandalye kullanıcıları için ayrılmıştır. Soyunma odaları, tuvaletler ve engelsiz odalar eğimli, yuvarlak ve alçak şekilde tasarlandı.

Kış Paralimpikleri buz hokeyi müsabaka yeri olarak Çin Ulusal Spor Salonu’nun tüm asansörleri engelsiz olarak yenilenmiştir. Salona ayrıca 36 engelsiz stant eklendi.

Kış Paralimpik Köyü’ndeki her yatak odasında tekerlekli sandalye sporcuları için özel yatak tasarlandı. Kış Olimpiyatları ile karşılaştırıldığında, yatağın ayağı 10cm alçaltılmıştır.

Beijing Yanqing Kış Paralimpik Köyü’nün sporcu restoranında tekerlekli sandalyelerin geçişini kolaylaştırmak için koridorlar genişletildi.

Oyunların yeniliklerinden biri dijital sunucu. Dijital sunucu, işitme engellilere işaret dili bilgi yayın hizmeti sağlamak için süper büyük ölçekli akıllı bilgi modeli ve sanal dijital insan teknolojisini kullanıyor.