CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Beijing’de, Omicron varyantına karşı mücadele başarılı şekilde ilerliyor. Pazar günü, sekiz tur gerçekleşen toplu test taraması ardından yeni bir vakaya rastlanmadığı bildirildi. Yetkililer vakaların tekrar görülmemesi için halkı kurallara uymaya çağırırken, Beijing Belediye sözcüsü Xu Hejian üzenlediği basın toplantısında, “Şu anda Beijing’deki salgının önlenmesi ve kontrolü çaba gerektiren kritik bir süreç içinde.” dedi.

En çok vaka bildiren Chaoyang semtinde, önleme ve kontrol önlemlerinin seviyesini de yükseltilmiş durumda. Hükümet ayrıca bölgede sakinlerine mümkün olduğunca teması en aza indirme uyarısında bulundu.

Çinli uzmanlar, kontrol alanı dışında topluluk taramasında onaylanmış yeni vaka olmamasının iyiye işaret ettiğini ve salgının yayılmasının kademeli olarak kontrol altına alındığının altını çiziyor. Ancak bazı uzmanlar, topluluk düzeyinde virüs bulaşma riskinin tamamen engellenmesinin zor olacağı görüşünde. Uzman, “Bu izin önümüzdeki günlerde sürdürülürse, Beijing’in şu anda salgın önleme ve kontrol, sakinlerin geçim kaynakları ve ekonomik ve sosyal kalkınma arasında nispeten iyi bir dengeye ulaştığını gösteriyor.” dedi.

Uzmanlar, salgının özellikle enfeksiyon kapsamının çok sınırlı olması ve yüksek riskli grupların enfekte olmaması nedeniyle Beijing’de çok fazla bir can kaybına neden olmadığını vurguladı.

ÜLKEDE GENEL DURUM

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, son 24 saatte 415 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği, vakaların 14’ünün yurt dışından gelenler arasında ve 401’inin yerel taşıyıcılarda bulunduğu belirtildi.

Çin’in ana kesiminde 529’unun durumu ağır olmak üzere 8 bin 736 Covid-19 hastasının tedavisi sürüyor. Salgının başından bu yana Çin’de toplam 220 bin 40 vaka tespit edildi, tedavilerinin ardından taburcu edilenlerin sayısı 206 bin 119’u buldu, toplam can kaybı 5 bin 185’te kaldı. Açıklamada, 3 bin 918 asemptomatik vaka daha tespit edildiği açıklandı. Öte yandan toplamda 92 bin 564 asemptomatik vaka tıbbi gözetim altında tutuluyor.

Hong Kong ve Makao ve Taiwan bölgesinde toplam vaka sayısı 688 bin 627’ye ulaşmış durumda.