CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti, uluslararası toplumun kaygıyla izlediği Ukrayna merkezli gelişmeler karşısında pozisyonu Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iletti. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın haklı endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.  Bölgesel güvenliğin askeri ittifakları güçlendirmek ve hatta onları genişletmekle garanti altına alınamayacağını aktaran Wang Yi, dış müdahalelere karşı olduklarının altını çizdi.

Rusya, aralık ayında NATO’ya ilettiği anlaşma teklifinde ABD liderliğindeki askeri ittifakın sınırlarına doğru genişlemesinin durdurulmasını talep etmişti. Taleplere yazılı olarak yanıt verdilerini aktaran NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg ise “açık kapı” politikalarına devam edeceklerinin sinyalini verdi. Moskova yönetiminin Ukrayna’ya müdahalesi halinde “ağır bedeller ödeyeceğini” iddia eden Stoltenberg, Rus askerlerinin Ukrayna’nın yanı sıra Gürcistan ve Moldova’dan da çekilmesi gerektiğini savunmuştu.

“YENİ MİNSK ANLAŞMASI’NI DESTEKLERİZ”

ABD ve Rusya arasındaki Ukrayna geriliminin çözümü içinse henüz umutlar tükenmiş değil. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, çarşamba günü yaptığı açıklamada Güvenlik Konseyi’nin rolüne işaret etti.

Tarafları Soğuk Savaş mantığını terk etmeye, Avrupa güvenliğini diyalog ve etkili mekanizmalarla tesis etmeye çağıran Wang Yi “Güvenlik Konseyi’nin onayladığı yeni Minsk Anlaşması tüm tarafların tanıdığı temel siyasi belgedir ve etkili biçimde uygulanmalıdır. Çabalar bu doğrultuda olduğu ve anlaşmanın ruhu ile uyumlu kaldığı sürece Çin tarafından (yeni Minsk anlaşması) desteklenecektir.” ifadelerini kullandı.

Beijing yönetimi ayrıca Batı medyasında dolaşıma sokulan ve “Çin’in Rusya’dan Ukrayna’ya 2022 Kış Olimpiyatları sırasında müdahale etmemesini istediği” yönündeki haberleri de kesin bir dille reddediyor. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Ljian, söz konusu iddiaları “rezilce numaralar” olarak tanımlayarak “İki ülke arasında bir uçurum yaratmaya veya karşılıklı güvene meydan okumaya yönelik her türlü girişim beyhudedir.” yorumunda bulundu.

ABD, MÜTTEFİKLERİNİ İKNA EDEBİLMİŞ DEĞİL

Çin, Ukrayna merkezli gerilimde Moskova’nın haklı endişelerine vurgu yaparken, ABD ise Almanya gibi “müttefiklerini” sertlik yanlısı politikalara ikna etmekte zorlanıyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times konuyla ilgili haberinde Berlin yönetiminin isteksiz tavrının Batı kampında şüpheleri derinleştirdiğini itiraf etti. “Almanya, Ukrayna geriliminin neresinde? Müttefikleri merak ediyor.” başlığını taşıyan haberde Ukrayna yönetiminin de bu durumdan rahatsız olduğu kaydedildi.

Çin’in CGTN kanalı da konuya ilişkin yayımladığı haberinde ABD’nin müttefiklerini bir arada tutma hamlelerinin sonuç vermediğine işaret ederek “Avrupa yavaş yavaş ABD’den daha bağımsız bir dış politikaya yöneliyor ve Ukrayna krizi, bu bağımsızlığın ABD’nin Rusya’yı kontrol altında tutma arzusuyla doğrudan çeliştiği nokta gibi görünüyor. Batı ittifakında bu çatlaklara Ukrayna krizi neden olmadı. Bu kriz sadece onları ifşa etti.” değerlendirmesinde bulundu.