Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, kendi hegemonyasını sürdürmek için belli bir ülke tarafından tanımlanan uluslararası düzen yerine, çekirdeğinde Birleşmiş Milletler’in (BM) yer aldığı uluslararsı sistemi ve ulusararası hukuka dayalı düzeni kararlılıkla koruduklarını kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin “bu yüzyılın en büyük jeopolitik meydan okuması” olduğunu belirtti.

Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu cevapladı ve Çin’in dünya barışının kurucusu, küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası düzenin savunucusu bir güç olduğunu hatırlattı.

Wang Wenbin, Çin’in kalkınmasının küresel barışa katkı sağladığını ve dünyaya fırsatlar sunduğunu belirterek, Çin’in yükselişinin bir medyan okuma olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Küreselleşme çağında ideolojik kalıplara sığınmanın bir çıkış yolu olmadığını dile getiren Wang Wenbin, Çin ve ABD’nin tarih, kültür ve siyasal sistem açısından birbirlerinden farklı olduklarını, bazı konularda anlaşmazlıklar yaşadıklarını, ancak karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde bu ihtilafların kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Çin Dışişleri Sözcüsü yaptığı açıklamada, ABD’nin ikili ilişkileri rasyonel şekilde değerlendirmesini isteyerek sıfır toplamlı oyun mantalitesinden vazgeçilmesi önerisinde bulundu.