2022 Kış Olimpiyatları ateşi bu sabah Beijing’e ulaştı. Olimpiyat ateşinin karşılama töreni Olimpiyat Kulesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte ilk olarak Yunanistan’daki Beijing Kış Olimpiyatları ateşinin yakılma ve teslim töreni video aracılığıyla izlendi. Kış Olimpiyatları ateşinin muhafaza edildiği özel fener etkinlik alanına merasim eşliğinde getirildi. Törende olimpiyat meşalesi Yunanistan’dan getirilen olimpiyat ateşiyle yakıldı.

Tören için hazırlanan meşale ateşi standı geleneksel Çin bronz ritüel kabı olan Zun’dan ilham alınarak tasarlandı. Üzerindeki uğurlu bulut deseninin aşağıdan yukarıya doğru yavaş yavaş kar tanelerine dönüşmesi, “hem Kış hem de Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan şehir” olan Beijing’in manevi aktarımı simgeliyor. Zarif bir şekilde uçan ve yukarı doğru sarılan kırmızı kurdele, meşale tasarımıyla uyum içinde bulunuyor. Kırmızı ve gümüş renkleri, gelenek ve modernliğin, teknoloji ve tutkunun kaynaşmasını yansıtıyor.

Olimpiyat ateşi, ülke çapındaki tüm etnik gruplardan insanların Beijing Kış Olimpiyatları heyecanını ateşledi ve dünya çapında dikkat çeken Beijing Kış Olimpiyatları’nın yaklaştığını işaret etti.

Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ateşinin sergilenmesi ve meşale turu programını yayınladı.

Küresel Covid-19 salgınıyla mücadele arka planında, Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, basit, güvenli ve görkemli olma talebine göre, kamu sağlığı ve güvenliğini öncelikli bir konuma yerleştirerek ateşin sergilenmesi etkinliğini geleneksel meşale turuyla birleştirerek benzersiz bir meşale turu yolculuğu tasarladı.

Olimpiyat meşale turu etkinliği, “Buz ve Kar Randevusunu Karşılamak ve Daha İyi Bir Geleceğe Ulaşmak” temasına dayalı olarak ateş gösterisi, geleneksel meşale bayrak koşusu ve sanal meşale koşusu olmak üzere üç etaba ayrılacak. Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Jiandong, yaptığı konuşmada, 2-4 Şubat 2022 tarihleri arasında Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou dahil üç yarışma bölgesinde gerçekleştirilecek geleneksel meşale turuna yaklaşık bin 200 meşale taşıyıcısının katılacağını söyledi.

Törenin sonunda, olimpiyat ateşi yeniden Olimpiyat Kulesi’ne getirildi ve burada 100 gün boyunca sergilenecek.