5 Mart’ta Belarus 70 ülkeyi temsil ederek Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 46. oturumunda ortak bir açıklamaya yaptı ve Çin’in Hong Kong’la ilgili tutumunu ve önlemlerini destekleyerek Batı ülkelerinin Hong Kong meselesiyle Çin’in içişlerine müdahalesine karşı çıktığını belirtti.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde “Bir Ülke, İki Sistem” politikasına desteklerini yineleyen Belarus, HKSAR Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nın uygulamasından sonra, bölgenin kaostan kurtularak istikrara yeniden kavuşturulduğunu vurguladı.

Bunun dışında, 20’den fazla ülke, BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptıkları konuşmalarda Çin’in Hong Kong ile ilgili konulardaki tutumunu ve önlemlerini desteklediklerini dile getirdi.

Buna değinen Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Çin merkezi hükümetinin ilgili önlemlerinin Hong Konglular’ın yasaya göre ilgili hakları ve özgürlüğe sahip olmasını güvence altına alıp bölgedeki uzun vadeli refah, istikrar ve “Bir Ülke, İki Sistemin” daha ileriye getirilmesine yararlı olduğunu vurguladı.

Sözcü, ilgili tarafları uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına uymaya ve Hong Kong işlerine ve Çin’in içişlerine karışmayı bırakmaya çağırdı.