Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Belçika’nın başkenti aynı zamanda Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’deki kanalizasyonların sadece atık sular için değil altın, gümüş, platin gibi değerli madenlerin çıkarılması içinde kullanılacağına dikkat çeken Özkan, “Kanalizasyonlarda altın madeni mi var? Hayır. Bu farklı bir proje. Brüksel Özgür Üniversitesi çalışanları kısa süre önce bir deney yaptılar ve deney başarıyla sonuçlandı. Kanalizasyonlara çok sayıda değerli maden karışıyor. Belçika’daki üniversite araştırmacıları bu değerli madenlerin bir kısmını kanalizasyondan geri kazanmayı başardılar. Şimdi proje biraz daha büyüdü ve daha büyük çaplı bir proje ile daha fazla değerli madenin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Bilim insanlarının ilk hedefi, kanalizasyona karışan küçük altın parçacıklarını bir araya getirmek ve yaklaşık 10 kiloluk bir altın kütlesi elde etmek. Bunun piyasa değeri ise yaklaşık yarım milyon Euro. Yine gümüş, platin gibi madenlerin de ciddi getiri sağlaması bekleniyor. Tabii kanalizasyondan elde edilecek değerli madenler, şu anda geleneksel altın madeni ya da gümüş madenine bir alternatif olmayacak. Belçikalı bilim insanlarının göstermek istedikleri gerçek önümüzdeki süreçte geri dönüşümün önemini vurgulamak. Çünkü dünyada doğal kaynaklar hızla azalmaya başladı. Bilim insanları ileriki süreçte ham madde ve kaynak sıkıntısı yaşanacağını belirtiyorlar. Bu nedenle de geri dönüşümün öne çıkarılması açsından bu projenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyorlar.” diye konuştu.

İSPANYA’DA TURİSTLERİN ŞİKÂYETİNE AFİŞLİ ÇÖZÜM

Gazeteci Yusuf Özkan, İspanya’nın ünlü turizm beldesinde yaşanan “hayvan şikâyetleri” için ise şunları söyledi:

“İspanyada organik tatil yapmak isteyen kent soylularının çok rağbet ettiği Ribadesella’da çok sayıda hayvan şikâyeti yapıldı. Genellikle sabah erken saatte öten horozlar, anıran eşekler ve inek sesleri turistleri çok fazla rahatsız ediyor. Bu nedenle çok sayıda kişi soluğu belediyede alıyor ve bundan şikâyetçi oluyorlar. Ancak bu durumdan belediye de şikâyetçi. Çünkü bunun çok da kabul edilebilir bir durum olmadığını söylüyorlar. Belediye yönetimi, ‘Adı üstünde burası kırsal kesim ve hayatın bir parçası bunlar. Bütün canlıların bir işlevi var. Dolayısıyla bunlara sahip çıkıp korumamız lazım. Siz rahatsız oluyorsunuz, diye onları hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil.’ dedi. Bu nedenle de turistleri bilgilendirmek amacıyla bir kampanya başlatıldı ve her taraf afişlerle donatılacak. Bu ‘sonuç verecek mi, şikâyetler devam edecek mi?’ Bunu ilerleyen günlerde hep birlikte öğreneceğiz.”