Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’daki araştırmaya göre genç yetişkinlerin yarıyı yakınının uzağı görme yani miyopi sorunu yaşadığına dikkat çeken Özkan, “Bunun en büyük nedeni ise ekran bağımlılığı. Son yıllarda hayatımız giren televizyon, bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon ekranlarına olan bağımlılık uzağı görme sorununu ciddi bir şekilde artırıyor. Özellikle koronavirüs salgını döneminde öğrencilerin, çalışanların eve kapanması dolayısıyla bu sorunun geçen yıllara göre daha da arttığı belirlendi.

ÇÖZÜM: EKRANLARDAN UZAK KALMAK

Peki, bunun çözümü ne? Aslında çözüm çok basit. Bir hafta ekrandan uzak kalan kişilerde rahatsızlığın ciddi şekilde azaldığı belirlendi. Uzmanlar, gözün varlık sebebinin aslında uzağı görmek olduğunu belirtiyorlar. Ancak tablet, bilgisayar ve telefon gibi yakın ekranlara sürekli bakma nedeniyle gözün buna alışkanlık sağladığı ve uzağı görmede ciddi sorunlar yaşamaya başladığını, bu nedenle de ekrandan mümkün olduğunca uzak kalmanın sorunun azalmasına yol açtığını belirtiyorlar. Erkan bağımlılığı, sadece görme bozuklu değil uyku sorunlarına da yol açıyor. Ayrıca retinadaki birtakım olumsuzluklar gözde daha farklı şikâyetlerin ortaya çıkmasına da neden oluyor. Uzmanlar mümkün olduğunca gözlerin dinlendirilmesini ve sık sık dışarıya çıkıp belli sürelerle gökyüzüne bakmasının gözlere iyi geleceğine salik veriyorlar. Uzmanların çocuklar konusunda da uyarısı var. Çocukların günde en az iki saat sokağa çıkarılmasını öneren uzmanalar böylelikle çocukların ekran başından uzaklaşmış olacağını ve böylelikle göz sağlığı için yararlı bir durum olacağını belirtiyorlar.” dedi.

ÜNİFORMA TARTIŞMASI BELÇİKA’NIN GÜNDEMİNİ İŞGAL EDİYOR

Gazeteci Özkan, Belçika’da son günlerde çok fazla gündeme gelen konulardan “üniforma” tartışması için ise şunları söyledi:

“Nazi Almanya’sının faşist lideri Adolf Hitler’in de bacanağı olan eski Nazi generali Hermann Fegelein’a ait olduğu iddia edilen bir üniforma ile ilgili tartışma bir süreden beri Belçika’nın gündemini işgal ediyor. Belçika Kraliyet Askeri Müzesi, Nazi Almanya’sını anlatan tarih sergisi için yaklaşık 32 bin Euro ödeyerek Hermann Fegelein’a ait olduğu belirtilen üniformayı aldı ve sergilemeye başladı. Fakat bir süre önce eski müze çalışanlarından bir üniformanın sahte olduğunu aslında, Hermann Fegelein’a ait olmadığını iddia etti ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Eski çalışan, müze çalışanların bundan haberdar olduğunu ve bunun dışarıya sızmaması içinde çalışanlara baskı yapıldığını öne sürdü. Müze yönetimi de bu eski çalışana karşı iftira davası açtı. Karşılıklı davalaşama sürerken askeri müze yetkilileri ani bir karar ile üniformayı sergiden kaldırdılar. Bu da üniformanın sahte olabileceği iddialarını güçlendirdi.

Şimdi top Belçika savcılığında. Savcılığın araştırmasının ardından üniformanın sahte mi yoksa gerçek mi olduğu belirlenecek. Yapılan araştırmanın sonucunda tartışmalarda son bulmuş olacak.”