Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’nın ana temasının gelecekte istikrarlı ve birleşik bir Libya’nın güvenliği ve istikrarı olduğunu belirtti.

Konferans sonrası Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ile ortak basın toplantısı düzenleyen Maas, Libya’nın güvenli ve istikrarlı olması için tüm tarafların masaya oturduğunu belirterek, “Bugün barış ve istikrar çabalarında yeni bir aşama başladı.” dedi.

Maas, Libya hükümet temsilcilerinin toplantıya katıldığına işaret ederek, “Biz Libya üzerine değil Libyalılarla görüşüyoruz.” ifadesini kullandı.

Libya’daki güvenlik güçlerinin birleştirilmesi, altyapının ve Libya halkının durumunun iyileştirilmesinin en acil konular olduğunu belirten Maas, bu konularda ilerlemek için seçimlerin düzenlenmesi, tüm yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin ülkeden çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Paralı askerler ile eğitim için Libya’da bulunan güçlerin karşılaştırılmaması gerektiğini anlatan Maas, “Ancak bu genel olarak bir sorun değil. Bu sadece sıralama söz konusu olduğunda bir konudur. Çünkü hepimiz biliyoruz ki bu yabancı güçlerin geri çekilmesi parça parça yapılmalıdır ve bu nedenle sadece operasyonel konularda rol oynayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu geri çekilmenin adım adım olması gerektiğini belirten Maas, bunun dengeli olmasının da önemli olduğunu ifade etti.

Maas, Libya’ya destek vermeye devam edeceklerini söyledi.