Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün Şam’da, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Beşar Esad görüşmeye, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kurulmasının 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle Çin’i tebrik ederek başladı. Suriye meselesinde objektif bir tavır sergilediği ve Suriye’ye büyük destek verdiği için Çin’e teşekkür eden Esad konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin gibi adalet güçlerinin destekleriyle, Suriye, dış müdahaleye başarıyla direndi ve en zor dönemi geride bıraktı. Suriye, Çin’i daima samimi bir dost ve ortak olarak görerek, Taiwan, Xinjiang ve Hong Kong gibi konularda Çin’i şartsız şekilde destekliyor; Çin’le mevcut dostane iş birliğini derinleştirmek için çabalıyor. Suriye, Kuşak ve Yol inşasına katılmak istemenin yanı sıra, Çin’le ekonomi, bilim, teknoloji, kültür ve eğitim gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeyi umuyor ve Çin’le birlikte terörizmle mücadele etmeyi bekliyor. Suriye’ye sağladığı insani yardımlardan ötürü Çin’e müteşekkiriz. Suriye, bölge barışını ve istikrarını korumak için katkılarda bulunmaya hazır.”

Wang Yi ise, sözlerine Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in selamını ileterek başladı. Wang Yi, Esad’ın devlet başkanlığına tekrar seçilmesinin Suriye halkının kendisine duyduğu büyük güven ile verdiği desteği yansıttığını söyledi. Wang Yi, Suriye halkının daha güçlü bir dayanışma içinde devletin yeniden yapılanması ve kalkınması için çaba harcayacağına inandıklarını belirtti.

Çin ile Suriye arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 65 sene boyunca, iki tarafın birbirine daima karşılıklı güven ve destek sunduğunu, birbirinin meşru hak ve çıkarlarını koruduğunu ve uluslararası adalet ile hakkaniyeti savunduğunu dile getirdi.

Çekirdek çıkarları ve önemli kaygılarına ilişkin konularda Çin’e verdiği kararlı destekten ötürü Suriye’ye teşekkür eden Wang Yi, Suriye ile beraber iki ülke liderlerinin önderliğinde dostluk geleneğini sürdürmeye, karşılıklı yarara dayalı iş birliğini ilerletmeye ve iki ülke halkına fayda sağlamaya hazır olduklarına işaret etti. Wang Yi konuşmasına şöyle devam etti:

“Çin, Suriye’nin ulusal egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve milli gururunu savunmasını kararlılıkla destekliyor ve Suriye’de rejim değişikliğini hedefleyen herhangi bir girişime da karşı çıkıyor. Suriye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından belirlenen ‘Suriyelilerin yönettiği ve Suriyelilerin sahip olduğu’ şeklindeki ilkeye göre yurt içi meselelerde kapsayıcı ve mutabakata varılmış bir siyasi çözüm bulmasını destekliyor. Çin ayrıca, Suriye’nin Covid-19 salgınıyla mücadelesini destekleyerek, Suriye’ye aşı ve diğer malzemeleri tedarik etmeyi sürdürecek. Suriye’nin halkın yaşam koşullarını iyileştirmek ve yeniden yapılanmayı hızlandırmak için gösterdiği çabaları destekliyor ve Suriye’nin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını olumlu karşılıyoruz. Çin, Suriye’nin tek taraflı yaptırımlara karşı çıkmasını ve insani krizleri aşma çabalarını destekliyor. Çin, Suriye’nin bütün terör güçleriyle mücadelesini kararlılıkla destekleyerek, Suriye’yle temas ve eşgüdümü güçlendirip, Suriye’nin terörle mücadele kabiliyetini yükseltmesine yardımcı olacak. Suriye’nin bölgesel ve uluslararası konularda üstüne düşen rolü oynamasını destekliyoruz.”

2000 yılından beri Suriye Devlet Başkanlığı görevini yürüten Beşar Esad, dün yemin ederek 4’üncü dönem devlet başkanlığına başladı. Esad, 26 Mayıs’ta düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 95,1’ini kazanarak devlet başkanlığına bir kez daha seçilmişti.

Öte yandan, Wang Yi, aynı gün Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad’la da bir araya geldi ve ikili iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Wang Yi, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra’nın davetleri üzerine 17-20 Temmuz günlerinde bahse konu ülkelere resmi ziyaretler gerçekleştiriyor.