Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, dün yayımlanan ÇKP’nin insan hakları çalışmaları konulu beyaz kitabın önemini vurguladı.

Zhao günlük basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından dün yayımlanan ÇKP’nin insan hakları çalışmaları konulu beyaz kitaba ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü Zhao, beyaz kitapta ÇKP’nin insan haklarına saygı gösterilmesine ve insan haklarının korumasına dair fikirleri ile uygulamalarının kapsamlı şekilde ifade edildiğini belirtti.

Zhao Lijian, ÇKP’nin 100 yıllık geçmişinin, ÇKP olmadan Çin’in insan hakları çalışmalarında kaydedilen ilerlemelerin de olamayacağını gösterdiğini vurguladı.

Zhao, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“100 yıldır halkı çalışmalarının merkezine alarak, insan haklarının evrenselliği ilkesini Çin’in somut koşullarına göre uygulayan ÇKP, yaşam ve kalkınmayı temel insan haklarından kabul ederek, müreffeh bir hayatın en önemli hak olduğuna inandı.

Çin’de insan haklarının geliştirilmesinde ülkedeki somut koşullara uygun adımlar atıldı ve Çinli vatandaşlara hizmet sağlandı, böylece dünyanın dikkatini çeken başarılar kazanıldı. Çin, insan hakları açısından tarihinin en iyi dönemini yaşıyor ve ön yargı taşımayan kişiler de bunu kabul ediyor.

Çin, uluslararası insan hakları çalışmalarına aktif olarak katılmanın yanı sıra, küresel insan hakları yönetişimine Çin akılını ve planını sunmaya, küresel insan hakları çalışmalarının ilerletilmesine katkı yapmaya, diğer ülkelerle birlikte insanlık için kader ortaklığını oluşturmak için çalışmaya devam edecek.”