Türkiye’nin dört dalda üçü kadın dördü erkek yedi sporcuyla temsil edileceği 2022 Beijing Kış Olimpiyatları 4-20 Şubat tarihleri arasında küresel salgın koşullarında düzenlenen ikinci büyük spor etkinliği olacak. Covid nedeniyle sporcu, görevli ve gönüllülerin bulunduğu alanların kentten yalıtılacağı olimpiyatlar, açılış töreni öncesinde yapılacak bazı müsabakalarla bugünden (2 Şubat) itibaren ekran başındaki milyonlarca sporsevere heyecan yaşatmaya başlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başını çektiği diplomatik boykot girişiminin başarıya ulaşamadığı olimpiyatlar bu kez de kış sporlarında çok da iddialı olmayan bir ülkenin ev sahipliğinde düzenleniyor. Temeli 1901’de İsveç’te düzenlenen Kış Oyunları’na dayanan kış olimpiyatları, dört yıl önce Güney Kore’de yapılmış ve ev sahibi ülke madalya sıralamasında yedinci olmuştu. Çin’in de bugüne dek oyunlarda elde ettiği en büyük başarı 2010 Kanada-Vancouver’deki yedincilik. Adından ilk kez 1988 Kanada-Calgary Olimpiyatları’nda söz ettiren Çin, 2018 Pyeongchang olimpiyatlarını ise 16. sırada tamamlamıştı.

HEDEF: 300 MİLYON KIŞ SPORCUSU

Doğal şartların da etkisiyle Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin hiçbir varlık gösteremediği kış olimpiyatlarında daha çok ABD, Rusya ve Avrupalı sporcuların egemenliği söz konusu. Çin ise bu kez kendi başarısını ilerletmek, örneğin yaz olimpiyatlarında yakın zamana dek söz sahibi olmadığı yüzme müsabakalarında gösterdiği başarıyı bu kez kar ve buz üzerinde de tekrarlamak istiyor. Bir önceki kış olimpiyatlarında yarışmaların sadece yarısına katılan Çinli sporcular, kendi ülkelerinde gerçekleştirilecek 109 yarışın tamamında yer almak, başarı yakalamak ve madalya sıralamasında ilk beşe girmeyi hedefliyor. Bazı branşlarda Avrupa’nın kış sporlarında önde gelen ülkelerinden antrenörlerle geçirilen hazırlık süreci de düşünülürse bu hedef çok uzak değil gibi görünüyor. Kaldı ki şimdiden 2026’da Milano’da yapılacak olimpiyatlar için de yeni hedefler konmuş durumda. Çin kış sporlarıyla ilgilenen vatandaş sayısını 300 milyona çıkarmayı amaçladığını ilan etti.

TEMİZ ENERJİ, YEŞİL TEKNOLOJİ

Kuşkusuz Çinlilerin madalya kazanmak kadar önemsediği bir diğer nokta, “beyaz olimpiyatlara”, yeşil rengin damga vurmasını sağlamak. 2008 Beijing Yaz Olimpiyatları için inşa edilen tesislerin çoğu kış olimpiyatları için de kullanılacak (örneğin olimpik yüzme havuzu “Su Küpü”, buz pistine dönüştürüldü) ve temiz enerjinin, yeşil teknolojinin, iyi çevrenin, kaliteli havanın egemenliğini kurmak. Olimpiyatlarda kullanılacak 26 yapının tamamının yenilenebilir enerjiyle çalıştırılacağı, akıllı enerji ağlarının bütünleştirileceği duyuruldu.

2008 yaz oyunlarının ardından bu yıl da kış oyunlarının düzenlendiği Beijing’in “Olimpiyat kenti” niteliğini pekiştirecek bu dev etkinlikte gözümüz yarışmalarda iddialı her yıldız yarışmacının yanında Türk ve Çinli sporcularda da olacak. Üç kentte, Beijing ve yakınlarındaki Yanqing ile Zhangjiakou’da düzenlenen, boykot girişiminin bölemediği kış olimpiyatlarında öncelikle dostluk ve dayanışmanın kazanması ise en büyük dileğimiz.

Tunca Arslan