Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Daleep Singh, Rusya’ya, Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle uygulanan yaptırımların etkili olacağı yönünde görüş bildirdi.

Psaki ve Singh, Beyaz Saray’da düzenledikleri basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Singh, Rusya ile her zaman diplomasi seçeneğinin olduğunu ancak şu aşamada yaptırımların uygulanması gerektiğini belirterek, bugün özellikle Rusya’nın bankacılık sistemini hedef alan yaptırımlar uyguladıklarını anımsattı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların benzerinin daha önce görülmediğini kaydeden Singh, “Bu yaptırım paketi ve ihracat kısıtlamaları ile Rusya’yı küresel finans sistemlerinden izole edeceğiz, Rusya’nın en son teknolojiye erişimini keseceğiz ve Putin’in ekonomisini çeşitlendirmek ve modernleştirmeye yönelik stratejik hedeflerinin önünü keseceğiz.” ifadesini kullandı.

Singh, söz konusu yaptırımların Rusya ekonomisi üzerindeki etkisinin görülmesinin zaman alabileceğini de sözlerine ekledi.