Rusya ve Ukrayna arasındaki beşinci tur müzakereler İstanbul’da gerçekleşti. Rus tarafı, müzakerelerde Kiev ve Çernihiv kentlerine yönelik askeri operasyonları büyük ölçüde azaltma sözü verdi. Tarafsız ülke statüsü teklifinde bulunan Ukrayna tarafı ise, askeri ittifaklara katılmayacakları ve ülke sınırları içerisinde yabancı bir askeri üs bulundurmayacaklarını belirtti. Ayrıca, uluslararası toplumun güvenlik garantisi sağlaması talebinde bulundu.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Kate Bedingfield, dün yaptığı açıklamada, Ukrayna ile egemenliği ve güvenliği koruma konusunu ele aldıklarını ancak şu anda herhangi bir taahhütte bulunmayacaklarını ifade etti.

Ukrayna’ya uçaksavar füzeleri, tanksavar silahları ve mühimmat dahil olmak üzere “benzeri görülmemiş güvenlik yardımı” sağladıklarını hatırlatan Kate Bedingfield, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’in ABD ve Rusya arasında doğrudan bir askeri çatışma istemediğini ve iki ordu arasında çatışmaya yol açabilecek herhangi bir karar almayacağını kaydetti.

Ancak Almanya’nın güvenliği koruma konusunda daha “olumlu” tutum sergilediği görünüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Bareback, dün televizyona verdiği röportajda, Ukrayna’nın garantiye ihtiyacı varsa Almanya’nın güvenlik garantisi vermeye hazır olduğunu ve yüzde yüz Ukrayna’nın yanında durduklarını dile getirdi.

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Barbara Woodward da benzer bir açıklama yaptı. TASS haber ajansında yer alan habere göre, İngiltere’nin Ukrayna’nın güvenlik garantörlüğüne hazır olup olmadığı sorusuna cevap veren Barbara Woodward, Ukrayna hükümetinin talep etmesi halinde İngiltere’nin bu konuda bir rol oynamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Müzakerelerde Ukrayna tarafı, askeri ittifaklara katılmayacakları ve ülke sınırları içerisinde yabancı bir askeri üs bulundurmayacaklarını duyurdu. Ancak aynı zamanda Ukrayna tarafı kendisini saldırılara karşı korumak için uluslararası toplumdan güvenlik garantisi istedi. Ukrayna, ABD, İngiltere, Fransa, Çin’in yanı sıra, Türkiye, Kanada, İtalya, Polonya ve İsrail’in güvenlik garantörü olmalarını umut ettiklerini belirtti.