Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Polonya’nın Ukrayna’ya savaş uçağı gönderilmesiyle ilgili teklifine ilişkin “anlaşılabilir endişelerinin” olduğunu ve konuyu “gerginliği artırmadan” çözmek için çalıştıklarını söyledi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, savaş uçağı desteği konusunda Ukrayna ve NATO müttefikleri ile görüştüğünü belirten Psaki, Polonya’nın MiG-29 savaş uçaklarının Ukrayna’ya verilmesi için, ABD’nin Almanya’da Ramstein’daki hava üssüne sevke ve bu uçakları ABD’nin emrine vermeye hazır olduğu açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Psaki, “Rusya’nın hücum ettiği bir hava sahasına NATO üssünden uçak kalkması ve içinde Amerikan askerlerinin olması hem ABD hem de NATO için endişe kaynağıdır. Bu nedenle lojistik endişelerimiz var. Ukrayna’ya uçakları nasıl gerginliği tırmandırmadan vereceğimiz sorusuna yanıt arıyoruz.” dedi.