Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Buffalo kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde hem Ukrayna hem de NATO hakkındaki gelişmeler olduğunu bildiren Ediz Tiyanşan, Kongre’de önemli kararlar alındığını belirtti.

ABD KONGRESİ’NDEN UKRAYNA’YA 40 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİ

Ukrayna’ya yönelik 40 milyar dolarlık askeri yardımların onaylandığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu rekor bir rakam. Ukrayna’ya yönelik bugüne kadar ABD’den yapılan en büyük yardım. Tasarı 11’e karşı 86 oyla kabul edildi. 11 oyun tamamı Cumhuriyetçilerden oldu. Temsilciler Meclisi’nde de hayır diyenlerin tamamı Cumhuriyetçilerden oluşuyordu. ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Ukrayna’ya yardımlarının duraksama olmaksızın devam edeceğini belirtti.

Biden yönetimi bu paketin bir parçası olarak Ukrayna’ya ilave 100 milyon dolarlık bir askeri yardımı da açıkladı. Açıklama ABD Dışişleri Bakanı Blinken tarafından yapıldı. ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı silah ve ekipman yardımının 3,9 milyar dolara yükseldiği belirtildi. Ukrayna’ya yönelik yüksek meblağlarda yardımların akmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. ABD yönetimi Rusya’nın enerji sektörünü çökertmek için de planlar oluşturuyor.

Ukrayna içinde yaşanan önemli bir gelişme var. Moskova, Mariupol kentindeki çelik fabrikasının içinde bin 730 Ukraynalı savaşçıyı tutukladığını belirtti. Ukrayna askerleri uluslararası Kızılhaç örgütü tarafından kayıt altına alındı. Rusya bu kişileri savaş esiri olarak görüyor. Önümüzdeki süreçte Moskova’nın bir asker takasıyla ilgilinebileceği anlamına geliyor.

NATO’DAKİ GELİŞMELER

Biden’ın Avrupa’dan iki liderle görüşmesi vardı. Biri İsveç Başbakanı diğeri de Finlandiya Cumhurbaşkanıydı. Hem İsveç, hem Finlandiya geçen günlerde NATO’ya başvurduklarını açıkladı. Beyaz Saray’da Gül Bahçesi’nde liderler bir araya geldi. Biden, bugünü tarihi bir gün olarak nitelendirdi. En güçlü savunma ittifakına katılmaları için iki büyük demokrasiye çok güçlü bir destek vereceklerini söyledi.

NATO’ya üye olabilmek için her 30 üyenin onaylaması gerekiyor ancak Türkiye bu konuda endişesini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik isteğini reddedeceğini paylaştı. Türkiye bir yandan İsveç’ten PKK’ya desteği durdurmasını, iki ülkenin de Türkiye’ye silah satışlarına getirdikleri yasakları kaldırmasını istiyor. Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin kaygılarını görüşmeye açık olduğunu belirtti.

Finlandiya tarafından Türkiye’nin endişelerine oldukça yapıcı bir cevap gelmiş oldu. İsveç Başbakanı da olabilecek sorunlara çözümler bulmak için ‘Türkiye de dâhil tüm üyelerle diyalog halindeyiz.’ dedi. Önümüzdeki günlerde daha yoğun bir diyalog beklemekteyiz.”