Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Belarus’ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yönetiminin gazetecilere yönelik eylemlerini kınadıklarını söyledi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Atina-Vilnius seferini yapan bir yolcu uçağının “zorla” başkent Minsk’e indirilmesi ve uçakta bulunan Belaruslu muhalif bir gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin soruları yanıtladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli hava yollarının Belarus üzerinde uçuşlarının güvenli olup olmayacağının sorulması üzerine Psaki, “Bu konuda bir güncelleme yapılmadı.” dedi.

Biden’ın Belarus’taki son durum hakkında bilgilendirildiğini aktaran Psaki, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı’nın Rus mevkidaşları ile görüşmelerinde bu konuyu gündeme getirdiğini aktardı.

Psaki, “Lukaşenko rejiminin, sadece işlerini yapan gazetecilere yönelik tacizleri ve keyfi tutuklamalarını kınıyoruz. İki Avrupa Birliği (AB) üyesi arasındaki bir uçuşu, bariz bir şekilde gazetecileri gözaltına almak amacıyla kendi ülkesine yönlendirmek şok edici bir davranıştı. Bu eylem, Lukaşenko rejiminin uluslararası barış ve güvenliğe karşı utanmaz bir hakaretidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçak olayıyla ilgili acil bir şekilde şeffaf ve güvenilir bir soruşturma talep ettiklerini belirten Psaki, bu konuda NATO ve AB müttefikleri ile iletişim halinde olduklarını bildirdi.

Psaki, Ryanair meselesinin Biden yönetimi tarafından “uçak kaçırılması” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğinin sorulması üzerine, “Bunun uluslararası toplum tarafından tepki çekmesi dışında şu anda bir tanımlama kullanamayız.” yorumunda bulundu.

FİLİSTİN MESELESİ

Filistin ve İsrail meselesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bugün bölgeye gittiğini anımsatan Psaki, “Bizim buradaki amacımız perşembe günü sağlanan ateşkesin devamlığının sağlamak. Ayrıca Gazze’nin yeniden inşasına da odaklanacağız.” ifadelerini kullandı.

Psaki, bölgede iki devletli bir çözümü destekleme duruşlarının değişmediğini ifade etti.