Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 16 Haziran’da Cenevre’de yapılacak zirve için ABD’nin hiçbir ön koşul koymadığını açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Biden ve Putin arasında 16 Haziran’da Cenevre’de yapılacağı açıklanan zirveye ilişkin detayları paylaşan Psaki, “İki liderin zamanlarının çoğunu stratejik istikrar konusunda harcamalarını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Psaki zirvede, silahlanma kontrolü, siber güvenlik, Belarus gibi konuların yanı sıra Ukrayna’nın da gündeme geleceğini belirterek, “Biden ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne yönelik desteğini bir kez daha dile getirecek.” bilgisini paylaştı.

Bazı Cumhuriyetçilerin Biden’ın Rusya’ya yönelik “yumuşak” davrandığı iddialarına da yanıt veren Psaki, “Biz bu görüşmeyi Rusya Devlet Başkanı’na bir ödül olarak görmüyoruz. Bunu ABD’nin çıkarlarını savunacağımız bir fırsat olarak görüyoruz.” dedi.

Psaki, söz konusu zirvede ABD ve Rusya arasındaki tüm sorunların çözüleceği gibi bir beklentiye girmediklerinin altını çizerek, ABD’nin Rusya’ya zirve için herhangi bir ön şart koymadığını vurguladı.