Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden arasındaki muhtemel görüşmeye ilişkin Biden’ın Avrupa ziyareti programı üzerinde son çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan ve Biden’ın bu hafta sonu Roma’da gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’nde görüşüp görüşmeyeceğinin sorulması üzerine Psaki, “Daha önce de söylediğimiz gibi programda boşluklar var, ikili görüşmelere ilişkin programa son halini vermeye çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere Biden Türk mevkidaşı ile ilk yurt dışı ziyaretinde haziranda bir araya geldi. Şu anda tahmine açık çok şey var. Umarım her geçen gün daha çok detayı netleştirmiş oluruz.” dedi.

Psaki, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Biden’ın programına ilişkin daha detaylı açıklamayı Avrupa uçağında yapacağını da sözlerine ekledi.

Sözcü Psaki, “Türkiye önemli bir NATO müttefikimiz ve birçok alanda birlikte çalıştığımız bir ülke olmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Osman Kavala ile ilgili son gelişmelere ilişkin ABD’nin tutumunun sorulması üzerine, Türkiye dâhil birçok ülkedeki tutuklamalar hakkında kaygılarını sıklıkla dile getirdiklerini belirtti.