CRI Türkçe

Washington’dan bakıldığında Çin’e dair iki ayrı tablo görünüyor. Biden yönetiminin açıklamaları okunduğunda, Çin karşıtı bir cephe oluşturma çabası dikkat çekerken, iş insanlarının gözünde ise farklı bir Çin bulunuyor.

Çin Komünist Partisi (ÇKP), Batı dünyasının “Çin tehdidi” iddiasını köpürterek, yeni ittifaklar oluşturmaya çabaladığı bir dönemde 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in 1 Temmuz’da Tiananmen Meydanı’nda düzenlenen ÇKP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşma, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

Xi, önemli mesajlar verdiği konuşmasında, orta hâlli refah toplumunun inşasının tamamlandığı, böylelikle birinci yüz yıllık hedefe ulaşıldığı müjdesini duyurdu.

Çin’in ÇKP liderliğinde kaydettiği başarılar ABD dâhil farklı ülkelerden iş insanlarından da övgü aldı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da Çin’in kaydettiği ekonomik başarıları öven iş insanlarından biriydi.

Haziran ayında yayımlanan Hurun Küresel Zenginler Listesi’nde birinci sırada yer alarak, 197 milyar dolarlık kişisel servetiyle ilk kez dünyanın en zengin kişisi unvanını alan Musk, hem SinaWeibo hem de Twitter’deki hesaplarından Çin’in kaydettiği ekonomik başarılardan övgüyle söz etti.

Musk, Xinhua haber ajansının paylaşımını alıntılayarak yaptığı Twitter paylaşımında, “Çin’in ulaştığı ekonomik refah seviyesi gerçekten muhteşem, özellikle de altyapı alanında! Herkesi gidip kendi gözleriyle görmeye çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

L’Oreal China’nın Başkanı Fabrice Megarbane de ÇKP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü tebrik etti. Megarbane, Çin basınına yaptığı açıklamada, şirketin Çin’in ekonomik sıçramasından ve dışa açılma reformlarından büyük fayda gördüklerini söyledi.

SAIC-Volkswagen ile GAC Toyota Motor da Weibo hesaplarından ÇKP’nin doğum gününü kutladı.

İş dünyasının Xi’nin konuşmasında en çok ilgilendiği bölüm, dışa açılma ve reformla ilgili mesajlardı.

Xi Jinping, “ÇKP ve Çin halkı, reform ve dışa açılma politikasını izlemenin Çin’i bugünkü durumuna getiren önemli bir adım olduğunu gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Xi, dışa açılmanın gelecekte de süreceğini kaydetti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) siyasetçiler Çin karşıtı cepheler yaratmaya çalışırken, ABD’li iş insanlarının ise Çin’e dair gerçek tabloyu daha iyi gördüğü aşikâr. Elon Musk gibi iş insanları, Çin’in dışa açılma kararlılığını görüyor ve Çin piyasasından payını almayı arzuluyor.

Musk, mart ayında CCTV’ye verdiği röportajda da Çin ekonomisini övmüştü. Musk, dünyanın en büyük otomobil piyasası olacak Çin’in kendileri için de çok önemli olduğunu söylemişti.

Tesla şirketi, esasen son dönemde Çin’deki satışlarında bazı pürüzlerle karşılaştı. Tesla’nın Çin’de üretilen binlerce aracı, ilgili birimlerin güvenlikle ilgili endişelerini açıklamalarından sonra geri çağrılmıştı. Tesla’nın ABD dışında açtığı ilk fabrika olan Shanghai’deki dev fabrikasında ürettiği araçların kalitesi de bir dönem tartışma konusu olmuştu.

Ancak Musk, bazı Batılı medya kuruluşlarının ondan beklediğini yapmadı. Bu da Washington’dan bakıldığında Çin’e dair iki ayrı tablo olduğunu bir kez daha apaçık ortaya koydu. Hangisinin gerçek olduğunu görmenin yolunu aslında yine Elon Musk söylüyor: Gidin, kendi gözünüzle görün!