Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, göreve geldikten sonra ABD Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı ilk ziyarette, Amerikan dış politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Biden, “ABD’nin çıkarına uygun olduğunda, Beijing ile birlikte çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Joe Biden, yönetiminin her alanda diplomatik kurumları daha fazla kullanacağını ve uluslararası ittifak ilişkilerini önemsediklerini belirtti.

Myanmar ordusunu, iktidarı demokratik yollardan seçilmiş yetkililere geri vermeye çağıran Biden, halkın demokratik iradesine karşı savaşanların, bunun sonuçlarına katlanmalarını sağlayacaklarını dile getirdi.

Biden, ABD’nin Rusya karşısında daha sert bir tutum takınacağına işaret ederek, Kremlin’e Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin “derhal ve koşulsuz şekilde” serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Biden, Dışişleri Bakanlığı personeline yaptığı açıklamada, “Amerika geri döndü. Diplomasi geri döndü.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, ayrıca ülkesinin Almanya’dan asker çekme sürecini durdurduğunu, Yemen’deki savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askerî desteği ve ilgili silah satışlarını sona erdirdiğini açıkladı.