Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin gündeminde altyapı paketinin yer aldığını belirten Ediz Tiyanşan, geçen hafta Cumhuriyetçi ve Demokratların arasındaki müzakerelerde önemli bir sürece girildiğini kaydetti.

Cumhuriyetçilerin, müzakerelerin olumlu seyrettiğini söylediğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ancak her iki parti de meblağ üzerinde uzlaşmaya oldukça uzak. Biden bu altyapı projeleri için 2 trilyon doları aşkın bir rakam ön görüyor. Cumhuriyetçilerin talepleri doğrultusunda bu rakam 1,7 trilyon dolara düşmüş durumda.

Biden ise zengin kesimin vergileriyle bunun karşılanabileceğini savunuyor. Müzakereler tüm yoğunluğuyla devam ediyor, Senato da 7 Haziran’da işbaşı yapacak. Demokratların bu paketi geçirmek için 51 oya ihtiyacı olacak. Biden yeterli senatörü ikna etmeyi başarırsa ABD’nin önümüzdeki yıllarda ekonomisini ciddi bir şekilde etkileyecek yeni bir altyapı paketi görebiliriz.

ABD’DE AŞILAMA ORANI YÜZDE 70’İN ALTINDA

Bazı eyaletlerde insanların aşı olmaları için ödüller konuluyordu. Bunun doğru olup olmadığı üzerine tartışmalar yaşandı. Örneğin, Ohio’da her hafta aşı yaptıran kişiler arasından bir kişiye 1 milyon dolarlık para ödülü veriyor. Toplamda tam 5 kişi bu ödülü kazanıyor olacak. Bir anlamda eyaletin piyangosu haline gelmiş durumda.

Ohio eyaleti ABD genelinde en az aşılanmanın yaşandığı eyaletlerde biri. Aşılama yüzde 40’larda duruyor. Bunun yanı sıra farklı eyaletlerden de girişimler vardı. New Jersey eyaletinde geçen haftalarda aşı olan herkese bira ısmarlanmıştı. Şimdi benzer bir uygulama Maine eyaletinde yapılıyor. Aşılanan herkese parklar veya beyzbol maçları için ücretsiz biletler sağlanıyor. Her eyaletin kendine özgü girişimleri olduğunu söylemek mümkün. Tüm bu girişimlerin amacı da aşılama oranının ülke genelinde yüzde 70’e ulaştırmak. ABD’de şu anda aşılanma oranlarına baktığımız zaman yüzde 70’in çok daha altında olduğunu görüyoruz.”