Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yeni haftaya başlarken ABD gündeminde Joe Biden’ın sunduğu 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketinin bulunduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, paketle ilgili tartışmaların sürdüğünü kaydetti.

Projenin ikinci ayağının 15 yıla kadar 4 trilyon dolarlık bir harcamaya neden olabileceğini vurgulayan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Altyapı paketi olarak isim verilmiş durumda ancak içinde çok farklı şeyler de var. Demokrat Parti her ne şekilde olursa olsun paketi Senato’dan geçirmekte kararlı. Kongre’de bu paketin onaylanması için uzlaşı uygulanacak. Kongre’de sınırlı sayıda da olsa yılda 3 defaya mahsus olmak üzere yalnızca basit çoğunluk elde edilerek onaylanan paketler var. Bu şekilde bu devasa paketi Kongre’de onaylatmaya çalışacaklar. Cumhuriyetçilerin desteğini çok da aramayacaklar.

Paketin en çok karşı çıkılan yönü büyüklüğü. Geçen aylarda 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 paketi dahi muhalefetten tepki görmüştü. Projenin finansmanı vergilerden gelecek buna da karşı çıkan pek çok lobi var.

Donald Trump, kurumlar vergisini yüzde 35’ten yüzde 21’e kadar indirmişti. Şimdi Biden bu paketi sunarken finansmanın büyük bölümünün şirketlerden geleceğini açıkladığı zaman vergilerin yüzde 21’den yüzde 25’e çıkartılacak gibi görünüyor.

ABD’de şirketler için çok ciddi değişiklikler öngörülüyor. İstihdam konusunu derinden etkileyecek gelişmeler görebiliriz.

FLOYD DAVASI

Floyd’un ölümü, 2020 yılı boyunca sokak gösterilerine yol açmıştı. Davada yeniden Floyd’un ölüm görüntüleri izleniyor. Floyd’u öldüren polis 2. ve 3. derece cinayetle suçlanıyor. ABD toplumunda geçen yıla damgasını vuran en büyük olaylardan biriydi.

Geçen hafta 10 farklı tanık dinlendi. Polislerin taktığı vücut kamera görüntüleri de izlendi. Davayı takip edenler oldukça zor anlar yaşadı. Floyd’un toksikoloji raporuna baktığımızda kanında uyuşturucu maddelere rastlandı. Sağlık raporlarına bakıldığı zaman da eskiden çok ciddi miktarlarda ağrı kesiciler kullandığı ortaya çıkıyor. Uyuşturucu etkisi gösteren ağrı kesiciler bunlar. Sağlık sigortası olmayan pek çok kişiye doktorlar tedavi etmek yerine yüksek dozlu ağrı kesiciler veriyor. Tedavi göremeyen pek çok insan bu ağrı kesicileri uzun yıllar kullanarak bağımlı olabiliyorlar. Sağlık raporuna bakıldığı zaman uzun yıllardır ağrı kesici kullandığı ortaya çıktı. Savcılık da bunun bir savunma olarak kullanılmasının önüne geçmek amacıyla vücudunun buna toleransı olduğu için bunun normal bir şey olduğunu söylüyor. Savcılık, uyuşturucunun etkisinde olduğu için öldüğü iddiasının doğru olmayacağını söylüyor.

KONGRE SALDIRISI        

Geçen cuma günü Kongre’ye bir genç arabayla saldırı düzenlendi. Kongre’nin önünde nöbet tutan iki polis memuruna çarptı. Biri olaydan sonra hayatını kaybetti, diğer polis memuru yaralandı. Saldırgan arabadan elinde bıçakla çıktığında öldürüldü. Saldırganın geçmişinde suç kaydı yok fakat garip bir dini örgütün takipçisi olduğu anlaşılıyor. Bu durum pek çok kişiyi şaşırttı daha yeni ocak ayında yüzlerce Trump destekçisi Kongre’ye akın etmişti. O günden sonra Kongre’nin çevresinde güvenlik artırılmasına rağmen böyle bir saldırı yaşandı.”