Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türk dünyası haritası tartışmalarına değinen İsmet Özçelik, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Rusya ve Çin açıklamasını yorumladı.

BİNALİ YILDIRIM: “ÇİN VE RUSYA TÜRK DEVLETLERİ TOPLULUĞUNUN DOĞAL ÜYESİ NİTELİĞİNDE”

Binali Yıldırım’ın “Çin ve Rusya Türk devletleri topluluğunun doğal üyesi niteliğindedir.” sözünün oldukça önemli olduğunu vurgulayan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Son derece önemli bir açıklama oldu. Türk devletleri topluluğu konusunda tartışmalar yaşanmıştı. Devlet Bahçeli’nin bir haritayı paylaşması, sonra onu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vermesi bazı kaygılara neden olmuştu. Kremlin’den bir açıklama olmuştu. Peskov, Kendilerinin de orada olmaları gerektiğini söylemişti. Binali Yıldırım AK Parti açısından önemli bir isim. Bu konuşmayı yaptı ve bunu biz genişletebiliriz, Rusya ve Çin bu topluluğun doğal üyesidir dedi. Açıklama biz bu Türk devletleri teşkilatını kurarken kesinlikle Çin ve Rusya’ya dışlamıyoruz anlamına geldi. Onlara alternatif bir teşkilat kurmuyoruz onlarla beraber bir teşkilat kuruyoruz dedi. Aynı konuşma içinde Yıldırım’ın Putin’i övmesi de bir anlam kazandı. Bu iki konuşma son derece önemli ve burada herhangi bir sorun çıkmayacağının işareti olarak yorumlandı.

MİLLİ GÜVENLİK KURULU’NDA EKONOMİ VURGUSU

Aşılara karşı dirençli yeni bir varyant ortaya çıktı. Bu tabii hisse senetlerini olumsuz etkiledi. Avrupa borsalarında ciddi düşüşler var. Dolayısıyla yeni varyantın etkisini görüyoruz. Acaba yeniden kapanmalar gelebilir mi? Bu tabii Türkiye’deki döviz kurlarını da etkiledi. Bu ne kadar devam edecek bilemiyoruz? Pazartesi gününü herkes bekleyecek yön nasıl olacak diye.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında uzun yıllardır rastlanmayan bir durum yaşandı. MGK bildirisine ekonomi girdi. Ekonominin girmiş olması da ekonomideki gelişmelerin milli güvenlik sorunu olduğunu ortaya koydu. Uluslararası finans kuruluşları faizlerin artırılması yönünde baskıları arttırdı. Üç aşamalı bir plan sunuyorlar birincisi faizlerin artırılması, ikincisi IMF’ye başvurulması, üçüncüsü de erken seçime gidilmesi. Ancak Cumhurbaşkanı yeni ekonomi politikasında ısrar edileceğini açıkladı.

BIDEN’DAN GÖZDAĞI

Petrol fiyatları 80 doların üzerinde. Bu Amerika Birleşik Devletleri (ABD) açısından da önemli çünkü enflasyonu artıran bir rol oynuyor. ABD’de 31 yılın en yüksek enflasyonuna ulaşıldı. 2022’de ara seçimler var. Biden ara seçimlerde Kongre’yi kaybetmek istemiyor bu nedenle benzin fiyatlarını düşürmek için hamle yaptı. OPEC’e daha fazla petrol üretin diye baskı yapıyor, bu olmayınca kendi rezervlerinden verdi piyasaya. Beyaz Saray’da açıklama yaptı Biden ve Japonya, Hindistan, Güney Kore, İngiltere ve Çin’in de rezervlerindeki petrolü kullanmayı kabul ettiklerini söyledi. Bir anlamda ‘OPEC petrol fiyatını düşürmek zorunda kalacak. Bu sorun sadece bizim sorunumuz değil bütün dünyanın sorunu.’ dedi. Çin hükümetinin yayın organlarından Global Times, ABD hükümetinin yakıt fiyatlarını düşürmek için Beijing’e muhtaç olduğunu ve kendilerinin el üstünlüğüne sahip olduğunu yazdı. Başyazıda enflasyonun gelecek yıllarda Biden’ı tehdit ettiği ifade edildi. Çin, kendisine karşı düşmanca tavır sergileyen ABD’yi böyle değerlendirmiş oldu.