Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, salı günü Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosu’nu ziyaret ederken Çin ve Rusya’nın ABD’nin ulusal çıkarlarına yönelik artan “tehditlerini” vurguladı. Biden ABD’ye yönelik önemli bir siber saldırının büyük bir güçle “gerçekten ateş açılan” bir savaşa neden olabileceğini de aktardı. Bu sadece bir uyarı olmaktan çok Çin ve Rusya’ya yönelik bir savaş tehdididir.

Siber saldırıların siyasi yapısını açıklığa kavuşturmanın genellikle zor olduğu ve siber saldırılarının çoğunun ABD’deki IP adreslerinden yapıldığı iyi bilinir. Biden’ın yorumu büyük güçler arasındaki savaş tehditlerinin çıtasını önemli ölçüde düşürdü ve ABD savaş makinesinin oldukça sorumsuz bir ekip tarafından yönetildiği korkusuna neden oldu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin salı günü daha erken bir saatte Singapur’da bir konuşma yaptı. Austin konuşmasında ABD’nin çatışma istemediğini ve kendisinin, savunma bakanı olarak, “Çin ile, Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) ile güçlü kriz iletişimleri dâhil yapıcı, istikrarlı bir ilişki sürdürmeye kararlı olduğunu” söyledi.  ABD, Çin’e karşı stratejik bir “büyük çaba” içinde. Bu ABD’nin Çin’le çatışma istemediği şeklindeki son söylemlerinin ikiyüzlülük olarak görünmesine neden oluyor. Austin’in sözleri aslında bölgedeki ülkeleri “Çin” ve “diğer ülkeler” olarak bölmeye yönelik. ABD, ASEAN üyelerinden Çin ile ABD arasında bir taraf seçmelerini istemeyeceğini söylese de bu hedefe onları kandırarak ve zorlayarak varmaya çalışıyor, ama şu anda bunu yapacak bir gücü yok, çünkü Çin neredeyse bütün ASEAN yelerinin en büyük ticaret ortağı.

ABD’nin Çin politikası en düşmanca jeopolitik amaçlara sahip. Yine de ABD, en azından şimdilik, durumu askeri çatışma dâhil stratejik çatışmaya dönüştürmeye istekli olmadığı sürece, biz eğilime göre hareket ederiz ve Çin ABD ilişkilerinin en alt çizgisini sürdürürüz. Bu arada, herhangi bir hayale kapılmadan, Çin ABD ilişkilerinin alt çizgi boyunca kötüleşmesi durumunda en kötüye karşı kapsamlı hazırlıklar yapmak zorundayız. Risk anında sakin olmamızı sağlamak ve önceden stratejik girişimler biriktirmemiz gerekir.

ÇİN, ABD İLE TOPYEKÛN BİR YARIŞA GİRMEYECEK

ABD kuşatmasını kırmak için Çin’in odaklanacağı kilit konu Çin ekonomisi ve piyasasının büyümesini hızlandırmaktır. Bu Çin’in uzun dönemli reform ve dışı açılma politikasına uygundur. Biz kendi işlerimizi iyi yaptığımız sürece bunu gerçekleştirebiliriz. Şimdi, ekonomik kalkınmanın Çin’in ABD ile rekabetinin ana savaş alanı olduğu ve önümüzdeki dönem için en büyük siyasi sorun olduğunu kavramamız gerekir. Çin’deki her kasaba, şehir ve sanayi ABD ile rekabet büyük stratejisine bağlıdır. Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH), ABD’ninkine yaklaştığı için, bu ABD hegemonyasının ölüm çanıdır. Ancak ekonomi tek başına yeterli değil. Çin’in savunma gücü ABD ile rekabette en doğrudan caydırmanın kaldıracı.

Rekabet ister Taiwan Boğazı’nda ister Güney Çin Denizi’nde olsun, Çin’in ABD’nin Çin’i yenebileceğine olan güvenini yok etmek zorunda. Ekonomik ve teknolojik kapasitelerimiz bu hedefi oldukça gerçekçi kılıyor. ABD’nin Taiwan Boğazı’nda HKO’yu yeneceğine olan güveni, kıta Çin’inin Boğazlardaki askeri hazırlığı ABD ve Taiwan Adası için sürekli büyüyen bir gerçek caydırıcılık yarattığı için azaldı. ABD halen Güney Çin Denizi’nde üstünlüğünü sergilemeye çalışırken, Çin bölgede askeri güç dengesini inanılır bir şekilde değiştirmek için yapabileceği her şeyi yapmak zorunda.

ABD donanmasının su üstü gücündeki avantajı kesinlikle bir süre daha devam edecek. Çin sadece ABD’yi yakalamak değil, aynı zamanda bir savaşta Güney Çin Denizi’ndeki büyük ABD savaş gemilerini vurabilecek karada konuşlanmış güze güçlerini güçlendirmek de zorunda. Bu gücü büyük ölçüde artırabiliriz, böylece eğer ABD, Güney Çin Denizi’nde bir savaşı kışkırtırsa, büyük savaş gemilerinin tamamı aynı anda karada konuşlu güzeler tarafından hedef alınabilir.

Obama yönetiminde savunma politikasından sorumlu eski savunma bakan yardımcısı Michele Flournoy 2020’de Foreign Affairs’de bir yazı yayınladı. Flournoy ABD’nin Çin’i caydırabilmek için “inanılır bir şekilde, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki bütün savaş gemilerini, denizaltılarını ve ticaret gemilerini 72 saat içinde batırma tehdidinde bulanabilecek bir kapasiteye” sahip olması gerektiğini belirtti. Bu bakımdan, Çin ise, Güney Çin denizi ve yakındaki askeri tesislerdeki ABD güçlerini derhal ortadan kaldıracak bir inanılır kapasite yaratması gerekir ki, ABD ordusuna, aynen karşılık verme tarzı içinde caydırabilsin.

Bütün bunlar ABD’yi Güney Çin Denizi’nde sakin durmaya zorlamanın temeli. Bu ayrıca bölgesel ülkelerin Çin ABD rekabetine karşı tutumlarını şekillendirmek için hayati öneme sahip. ABD dünyadaki en güçlü askeri güçlere sahip olsa da Çin’i Çin’in kapısının önünde yenemez. Bunun bölgede bir gerçek ve bölge ülkelerinin ortak beklentisi haline gelmesi zorunludur.

Çin, ABD ile topyekûn bir yarışa girmeyecek ama Çin’in karasularında askeri kapasite bakımından ABD’ye üstün gelmeye kararlı olmamız gerekir. Çin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip. Çin’in savunma bütçesi GSYİH’nin sadece yüzde 1,3 kadar, ABD’ninki ise yüzde 3,5 civarında. Dünyayı yakın gelecekte Çin’in ABD’yi kışkırtmayacağına ama eğer ABD, Taiwan Boğazı ya da Güney Çin Denizi’nde Çin’le savaşmaya gelirse, HKO’nun onları hezimete uğratmaya yetecek günü olduğuna ikna etmemiz gerekir.