Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın elektrikli araçlarla ilgili önemli bir mesaj verdiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, Biden’ın önemli bir kararnameye imza attığını kaydetti.

Kararnamenin 2030 yılı itibarıyla satılan tüm yeni araçların ez az yarısının karbon sıfır emisyon olmasını kapsadığını belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İçten yanmalı motor yerine bataryalı elektrikle çalışan araçların satılmasını öngörüyorlar. Bu aynı zamanda benzinli motorun yanı sıra hibrit araçları da kapsıyor. Bu Biden için iklim değişikliğiyle mücadelenin önemli parçası. Seçim kampanyasında da ısrarla altını çizmişti. Bu kararname de iklim değişikliğini hedef alıyor ama ancak çevreyi korumayı da hedef alıyor.

Bundan sonra otomobil üreticilerinin otomobillerinden hangi kimyasalların ne ölçüde çıkabileceğine dair limitler koyulacak. Var olan limitler var bunların daha da katılaşması bekleniyor. Söz konusu kurallar ABD firmalarını ve dünya markalarını etkileyebilir.

ÇİN DÜNYANIN EN BÜYÜK ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYASI ÜRETİCİSİ

‘Otomobil endüstrisinin geleceği artık elektrikli araçlardır.’ dedi, Biden ve ekledi, ‘Biz buna liderlik mi edeceğiz yoksa geride mi kalacağız?’ Bu noktada Çin’in bu sektörü liderlik ettiğinin altını çizdi. Şu anda dünyanın en büyük elektrikli araç bataryası üreticisi, Çin. Biden bunun ısrarla altını çiziyor ve Çin ile rekabet konusunun önemli olduğunu belirtiyor. Bu elektrikli araç meselesinin altında da Çin ile rekabet yatıyor, diyebiliriz.

Üretici liderler, elektrikli araca geçiş sürecinde ve 2030’a kadar tüm araçların yüzde 40’ının elektrikli olması konusunda hem fikirler. Biden bu sektörün daha fazla yatırım alması gerektiğini dile getirdi.

California hükümetin kararından önce 2035 yılına kadar yeni satılan araçların tamamıyla elektrikli olması gerektiği kararını almıştı. California teknoloji konusunda öncü olmaya devam ediyor. Biden bugünkü etkinlikte diğer Demokrat Partili liderlere seslendi ve bu tarz elektrikli otomobillerin benimsenmesi için bağlayıcı bir kararname kabul edilmesi gerektiği mesajını verdi.

Tesla’nın sahibi Elon Musk, Twitter’dan yazdığı mesajda bu etkinliğe davet edilmemesinin sebebinin ise tuhaf olduğunu söyledi.

Biden iklim değişikliği ile mücadele konusuna öncelik vermiş gibi görünüyor.”