Wall Street Journal ve NPR’da yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden dün 6 triyon ABD Doları tutarında yıllık mali bütçe açıkladı. Bu, Joe Biden’ın görevine geldikten sonra ilk bütçe planı oldu.

Bu bütçe kapsamında Joe Biden yönetimi savunma ve iç işleri harcamalarına 1,52 trilyon dolar; ABD aile planlarına 1,8 trilyon dolar harcayacak. Daha önce açıklanan 2,3 trilyon dolar tutarında istihdam planı, altyapı inşaatına yapılan yatırımlara odaklanacak.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, önümüzdeki 10 yıl için ABD’nin mali harcamaları istikrarlı şekilde artacak ve 2031 yılına kadar 8,2 trilyon dolara ulaşacak. Yıllık en az 1,3 trilyon dolar açığın artacağına inanılıyor. Borç ve enflasyon gibi meseleler kötüleşecek. Biden yönetiminin büyük harcamaları dengelemek için şirketler ve zenginler üzerindeki vergileri artırmayı planlamasına rağmen, bütçe yine şüphe ve eleştirilere maruz kalıyor.

Öte yandan, söz konusu büyük bütçe, yerli orta sınıfı desteklemeyi ve ABD’nin Çin ile rekabet etmesini sağlamayı amaçlıyor.

Ayrıca 2022 mali yılında Biden yönetimi Pentagon için 715 milyar dolar tutarında bütçe belirledi. Bazı yetkililere göre, bütçe Biden’ın Afganistan ve Orta Doğu’dan çekilme ve Çin ile Rusya’yı engelleme girişimlerini yansıtıyor.

Wall Street Journal’da yer alan haberde, bütçenin geçen yıla göre yüzde 1,6 arttığına işaret edildi. Özellikle Kara Kuvvetleri’nin bütçesinde yaklaşık 5 milyar dolar azaltılırken, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri’nin bütçelerinin arttığı ve bunun “askerlerin Çin ile yüzleşmeye hazırlanmasına” yardımcı olacağı belirtildi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, plan kabul edilirse, ABD’nin toplam borcu yıllık ekonomik çıktıyı aşacak. 2022 yılına kadar, borcun ekonomideki payı, İkinci Dünya Savaşı sınrası seviyesini aşarak yüzde 111,8’e yükselecek. 2031 yılına kadar, borcun toplam ekonomideki oranı yüzde 117’ye ulaşacak.