Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da dün düzenlediği ilk basın toplantısında, Çin’in dünyanın en güçlü ülkesi olmayı hedeflediğini, ancak bunun kendi görev döneminde yaşanmayacağını belirtti.

Başkanlık görevini devraldıktan sonra, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le yaklaşık iki saat süren bir görüşme yaptığına işaret eden Biden, “Çin’in hedefi, dünyanın lideri, en müreffeh ve en güçlü ülkesi olmak. Bu, ben görevdeyken olmayacak.” dedi.

Biden, Çin’e karşı benimseyeceği yaklaşımla ilgili soruya verdiği yanıtta, Xi Jinping’i iyi tanıdığına işaret ederek, Çin liderine ABD’nin zıtlaşma arayışında olmadığını, ancak adil rekabet ve adil ticaretin gerçekleşmesi için Çin’in uluslararası kurallara uyması konusunda ısrarcı olacağını söylediğini dile getirdi. Biden, Xi ile karşılıklı olarak tutumlarını çok iyi anladıklarını ifade etti.

Çin karşıtı olmadığına dikkat çeken Biden, ancak “Çin’in kurallara uyma konusunda sorumlu tutulması için” müttefikleriyle görüşmek istediğini kaydetti.

Joe Biden, ABD’nin diğer ülkelerin dikkatini Çin’in “insan haklarını tamamen ihlal ettiğini” düşündüğü noktalara çekmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Çin, Xinjiang’da uygulanan politikaların insan haklarını ihlal ettiği yönündeki iddiaları defalarca yalanladı. Beijing, Xinjiang’da alınan önlemlerin terörle mücadele etmeyi ve bölgede yaşayan herkesin refahını artırmayı amaçladığını kaydetti.