Reuters’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Joe Biden, Johnson’a “demokratik ülkelerin” de Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi ile rekabet etmek amacıyla bir altyapı girişimine ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

Biden, dün Delaware’deki bir havaalanında verdiği demeçte, “Johnson’a dünya genelinde gerçekten yardıma ihtiyacı olan gruplara yardım etmek için demokraktik ülkeler tarafından savunulan benzer bir girişime sahip olmamızı önerdim.” dedi.

Daily Telegraph gazetesinde yer alan haberde, Biden’ın açıklamalarının İngiliz yönetiminin söz konusu telefon görüşmesiyle ilgili duyurusunda görünmediğini bildirildi. Ancak Biden, “İklim hakkında konuştuk, ABD ve İngiltere arasındaki birçok ortak ihtiyaç hakkında konuştuk, ABD ve İngiltere’nin ortak tutum sergilemesi ve NATO birliğiyle başa çıkıp çıkmaması gerektiğini konuştuk.” dedi.

Haziran sonunda NATO toplantısına katılma beklentisini dile getiren Biden, konuyla ilgili düzenlemeleri de ele aldıklarını belirtti.

Çin’in Kuşak ve Yol girişimini ileri sürmesinin ardından, İngiltere ile ABD gibi ülkeler Çin’in girişiminin amacını ve vizyonunu çarpıtmaya çalıştı. Daily Telegraph gazetesinde yer alan haberde, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın görevi sürecinde Kuşak ve Yol girişimini engellemeye çalışmasına rağmen, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Kuşak ve Yol girişimine 10’dan fazla Latin Amerika ülkesininin yanı sıra 10 Karayip ülkesinin de katıldığı belirtildi.

Öte yandan, neredeyse Batı Avrupa ve Güney Avrupa’daki NATO üyesi ülkelerin hepsi Kuşak ve Yol girişimi entegrasyonunda toplanıyor.

Biden, önceki gün düzenlediği ilk basın toplantısında, ABD-Çin ilişkilerine değinirken, ABD’nin Çin’le karşı karşıya gelmek istemediğini, ancak kesinlikle Çin ile ciddi şekilde rekabet edeceğini ve görev süresi boyunca “Çin’in ABD’yi geçmesini engelleyeceğini” açıkça belirtti.

Reuters, ABD yönetiminin Çin’in Kuşak ve Yol girişiminden kaygı duymasına rağmen, çeşitli ülkelere henüz bir Kuşak ve Yol alternatifi sunabileceğini kanıtlayamadığını da yazdı.