Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı son röportajdan öne çıkanları aktaran Ediz Tiyanşan, Ukrayna konusunda önemli açıklamaların yapıldığına işaret etti.

BIDEN: ABD VATANDAŞLARI UKRAYNA’YI HEMEN TERK ETSİN

Biden’ın Ukrayna’da yaşayan ABD’lilerin ülkeyi terk etmesi çağrısını yinelediğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda buradaki vatandaşlarının tahliyesi için asker gönderilmeyeceği ifade eden Biden, karşılarında bir terör örgütü değil dünyanın en büyük ordularından biri olduğunu belirtti. Biden hiçbir senaryoda Ukrayna’da kalan vatandaşları için ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermeyeceğini söyledi. Yani Biden’ın ifade ettiği kadarıyla ABD ordusunun Ukrayna’ya askeri çıkarma planı bulunmuyor. Biden, ABD’li askerlerle Ruslar birbirine ateş açarsa bu yeni bir dünya savaşına neden olur, dedi. Şu anda dünyanın her zamankinden farklı bir noktada olduğunun altını çizdi.

Belarus’ta Rusya’nın tatbikatı var. Uzmanlar normal şartlarda tatbikatların bu kadar uzun sürmediğini Rus araçlarının sınırda vakit geçirdiklerini öne sürüyor. Bu da Batı’nın aklına şüphe düşürüyor. ‘Acaba Rusya, Belarus üzerinden Ukrayna’ya bir cephe açmaya daha mı hazırlanıyor?’ sorusunu gündeme getirdi.

TÜRKİYE’YE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ UYARISI

ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye’ye bir tepki geldi. RTÜK tarafından farklı, yabancı medya kuruluşlarına yönelik lisans başvurusu yapma zorunluluğu getirilmişti. Bunlar, Amerika kaynaklı Amerika’nın Sesi, Almanya kaynaklı Deutsche Welle ve Avrupa Birliği’nin (AB) yayın kuruluşu Euronews gibi medya kuruluşlarına yönelik birtakım yeni şartlardı. Buna karşı ABD Dışişleri konudan haberdar olduklarını belirtti. Tırnak içinde ‘Türkiye’deki basın özgürlükleriyle ilgili endişemiz ayrıntılı kanıtlara dayanıyor. Türkiye’yi basın özgürlüğüne saygı duyması konusunda uyarıyoruz.’ denildi. Amerika’nın Sesi, internet sitelerinin engellenmesi durumunda ücretsiz erişimi sağlamak için her türlü çabanın gösterileceğini söyledi. Yabancı kuruluşlar lisansa başvuracak mı yoksa engellemeye maruz kalacak mı, hepimiz göreceğiz.

ABD’DE ENFLASYON BEKLENTİLERİ AŞTI

ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Yükselen enflasyon ABD’li tüketicilerin alım gücünü düşürürken maaş artışlarını da düşürdü. ABD Merkez Bankası (Fed) da faiz artışı ihtimalini pekiştirdi. Yüzde 7,5 Türkiye gibi ülkeler için yüksek görünmüyor ancak dünya ekonomisinin en güçlü ülkesi olan, doların sahibi ABD gibi bir ülkede enflasyonun yüzde 8’lere yaklaşıyor olması endişelendirici. Fed’in önündeki en büyük risk yeni bir ekonomik gerileme sürecini tetikleme olasılığı. Tam ABD ekonomisi toparlanmaya başladı derken 2022’nin başları belki büyük bir bölümünde enflasyonun sıkıntıları hissedilmeye devam edilecek.”