China Daily

Bundan bir aydan fazla bir süre önce Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı olarak ofisindeki ilk gününde, birçoğu selefinin almış olduğu kararları tersine çeviren  ekonomiden, salgının önlenmesi ile kontrol edilmesi, çevre ve etnik ile göçmen meselelerine kadar bir dizi konuda 14 kararname imzaladı. 

Bu imza, Biden yönetiminin Donald Trump’ın hevesle yarattığı karışıklıkları temizlemeye yönelik  çabalarının başlangıcı oldu. Biden yönetimi bunu çözerek ABD halkına ve uluslararası topluma “Amerika geri döndü” demeye çalışıyor.

Biden yönetiminin, koronavirüs aşılarını vatandaşlarına sağlıyor olmasını, yasa dışı göçmen meselesini çözmek için çalışma grubu oluşturmasını ve Paris Anlaşması ile Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) yeniden katılacağını açıklamasını görmek güzel. 

Bu kararlar, Biden yönetiminin, ABD’nin artık şimdi öngörülebilir ve güvenilir bir ortak olduğunu göstererek müttefiklerinin güvenini yeniden kazanmasına ve diğer ülkelerle bağlarını tamir etmesine yardımcı olabilir. 

BIDEN KISA ZAMANDA DURUMU İSTİKRARA KAVUŞTURMADAKİ BECERİSİNİ GÖSTERDİ

Salgın, büyüyen gelir uçurumu ile etnik ve göçmen meseleleri gibi pratik sorunları çözmek, eski başkanının kararnamelerini geçersiz kılmaktan daha zor olacaktır. Başka bir deyişle, ABD halkının ve uluslararası toplumun Biden yönetiminden beklediği, yalnızca “Amerika geri döndü” gibi cesur açıklamalar değil, ancak ülkeyi mevcut bataklıktan çıkaracak becerikli bir yönetimin geri gelmesidir. 

Biden yönetimi ilk ayında, bir yere kadar beklenilen çizgiler üzerinde hareket etti. Buna rağmen önünde uzanan yolda onu daha gerçek zorluklar bekliyor. ABD toplumunda, politikada ve ekonomideki çatlakların birçoğunu basitçe kâğıt üzerinde üstünü çizerek doldurulamayacağı için Trump yönetimi tarafından geride bırakılan tüm olumsuzlukları eritmek kolay olmayacak. 

Tecrübeli bir politikacı olarak Biden, kısa zamanda durumu istikrara kavuşturmadaki becerisini gösterdi. Biden’ın, ülkeyi çeşitli yönlerden gelecek fırtınalardan kurtarmak için infaz gücüne sahip olduğunu kanıtlamasının şimdi zamanıdır.