The New York Times / Farhad Manjoo

Joe Biden’ın yeni altyapı planı bir Amerikan başkanı tarafından şimdiye kadar önerilen en iddialı iklim değişikliği fikri. Kabul edelim ki, bu özellikle yüksek bir çıta değil. Geçen hafta çarşamba günü açıklanan 2 trilyon dolarlık plan belki de bir Amerikan başkanı tarafından şimdiye kadar önerilen tek büyük iklim değişikliği odaklı öneri. Yine de Biden’ın planı iklim değişikliği ile ilgili Barack Obama’nın 2009’daki en son harcamasını çok çok aşıyor; bu yasa temiz enerji için 90 trilyon dolar yatırım öngörüyordu. Biden yaklaşık bu kadar miktarı sadece toplu taşıma için harcayacak. Biden ayrıca elektrikli araçlar altyapısı için 174 milyar; tren yollarını iyileştirmek için 80 milyar, sert havalara karşı gerekli hizmetleri güçlendirmek için 50 milyar ve iklimle ilgili araştırma geliştirme çalışmaları için 35 milyar dolar harcama yapılacağını açıkladı.

Bu sadece iklimle ilgili olan kısım. Beyaz Saray’ın toplam altyapı önerilerini özetleyen bilgi formu 27 sayfa tutuyor; milyar kelimesi 69 kez geçiyor. İşte evde bakım işçileri için 400 milyar, imalatçılar için 300 milyar, işgücü geliştirme için 100 milyar dolar -ama bekleyin, dahası da var. Elektrik ağı, su sistemleri, geniş bant- size 100 milyar dolar, size 100 milyar dolar, size de 100 milyar dolar! Biden’ın önerilerinin devasa olduğunu söylüyorum. Ve bunun bir versiyonu, şu andaki haline yakın bir şekilde Kongre’den geçmeyi başarırsa, iklim krizini hafifletmek ve Amerika’daki temel hizmetleri “parçalanmaktan” daya yüksek bir düzeye çıkarmak için tarihsel bir harcama düzeyi olacak.

Fakat şu andaki siyasi anımızda katı bur utanç var; göründüğü kadar büyük olan Biden’ın planı yeterince büyük değil. İyimserlik ilham etmekten ziyade, öyleyse, önerilerin büyük kısmı bu kırılgan gezegende yaşanabilir bir ortam arayan herhangi biri için ümit kırıcı bir muamma oluşturuyor; iklim değişikliğini etkin şekilde ele alacak kadar cesur herhangi bir plan Amerikan siyasi sisteminde hayatta kalamaz gibi görünüyor. Ve siyasetimizde ayakta kalacak herhangi bir yasa iklim konusunda muhtemelen yeterince etkili olmayacaktır.

CUMHURİYETÇİLER BIDEN’IN PLANININ MALİYETİNE KARŞI ÇIKIYORLAR

Roosevelt Enstitüsü’nün 2019’daki bir tahminine göre, karbon nötr bir Amerikan ekonomisine ulaşmak için en az 10 yıl boyunca her yıl 1 trilyon dolar kadar harcama yapmak gerekiyor; birkaç diğer tahmin de benzer sonuçlara ulaşmış. Yatırımın bir kısmı muhtemelen özel sektörden gelecek ama çoğunu hükümetin yapması gerekiyor. Biden’ın önerileri, enstitünün ısınan iklimin en kötü tahmin edilen tehlikelerini önlemek için hükümetin harcaması gerektiğini tahmin ettiği en az harcamanın sadece beşte biri ve harcama önerilerinin en üst noktasında sadece sekizde biri.

Cumhuriyetçiler daha şimdiden Biden’ın planının maliyetine karşı çıkıyorlar ya da daha kesin olmak gerekirse, şirketlerin bu plan için ödemesi gereken vergi artışları ihtimaline karşı çıkıyorlar. Demokratlar geçen ay 1,9 trilyon dolarlık Covıd-19 toparlanma planını onayladı ve devasa altyapı önerisi de iyi oy alacak gibi görünüyor. Ama Kongre’deki farklı fraksiyonlardan demokratlar planın farklı kısımları için büyük değişiklikler istiyor ve partinin Temsilciler Meclisi ya da Senato’da destek kaybedecek fazla manevra alanı yok.

Kongre, Biden’ın planını lime lime ettikten sonra geriye kalan sadece iklim değişikliği olmayacak. Çarşamba günü öğleden sonrasının büyük kısmını Biden’ın fikirlerini toplu taşıma ve diğer çevreye dost taşıma sistemlerini savunanlarla konuşarak geçirdim. Bunların Biden’ın önerilerinin cesurluğundan başları dönmüştü.

En iyi noktalar; plan yollara ve köprülere 115 milyar dolar harcanmasını öngörüyor, ancak daha önceki birçok otoban finansman projelerinden farklı olarak Biden’ın planı yolları genişletmeden ya da yeni yol yapmadan önce tamir etmeyi öneriyor.

Federal otoban yasasındaki başka bir yenilik, önerinin yol güvenliğine vurgu yapması. Yasa özellikle, arabalar için yapılan harcamalarda genellikle unutulan unsurlar olan “bisikletçiler ve yayalar için” kazaları ve can kayıplarını azaltmak için 20 milyar dolar ayırıyor. Plan ayrıca ırk eşitliğini ele alan birçok fikir içeriyor, bunlar arasında Siyah mahallelerden geçen otobanlar yapma uygulamasını düzeltmeyi de içeren 20 milyar dolarlık bir plan da var.

Ama şu anda, Biden’ın büyük fikirleri sadece bir özet olarak var, henüz geçmiş bir yasa yok ve ulaşım yasası yapımında belirsiz fikirler genellikle terk edilir.

Süreci yakından izlemeyi planlıyorum ve eğer vaatler tutulmazsa bir köşe yazarının öfke krizine girmeyi vadediyorum. Ama planın bir versiyonunun Kongre’den geçmesi muhtemelen aylar alacak ve kamuoyunun ilgisi muhtemelen uzun sıkıcı iş sırasında yok olacak. Krizini boyutu ve bir şey yapma konusundaki siyasi irade arasındaki uyumsuzluğun büyük olduğu dikkate alınırsa, çok umutlu olduğumu söyleyemem.