Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Başkan Joe Biden’ın ilk kez gazetecilerle Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenlediğini kaydeden Ediz Tiyanşan, gazetecilerin gündeme ilişkin birçok soru sorduğunu belirtti.

Biden’ın sorulardan önce kısa bir açıklama yaparak pandemiye değindiğini aktaran Tiyanşan, Biden’ın şu ifadeleri kullandığını söyledi:

“Görevdeki ilk 100 günümde 100 milyon aşı hedefliyorduk. Bu hedefe de planlanan tarihten 42 gün önce ulaşmayı başardık. Yeni hedef olarak da 200 milyon aşı planlıyoruz.”

Yapılan anketlerde ABD halkının, Biden yönetiminin aşılama çalışmalarından memnun olduğu görüşünün ortaya çıktığını dile getiren Ediz Tiyanşan, Biden’ın başkanlığını onaylayanların sayısının arttığını kaydetti.

ABD SINIRINDAKİ GÖÇMENLİK SORUNU

Tiyanşan, son zamanlarda işsizlik yardımlarına başvuranların sayısının azalmasına dikkat çeken Biden’ın işsizlikle mücadele konusunda adımlar atılacağı sözünü verdiğinin altını çizdi.

Biden’ın göçmenler konusunda da açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Ediz Tiyanşan, şunları paylaştı:

“Biden’ın muhalefet tarafından en çok eleştirildiği konulardan biri, göçmenler konusu. Biden, ‘Bu göçmenlerin sayısında bir anormallik yok.’ dedi. Göçmenlik konusunda her ailenin dilediği gibi ABD’ye girme hakkının olmadığını belirtti. Meksika ile ortak bir çalışma yaptıklarını bu ailelerden bazılarının Meksika’ya geri gönderilmesi ve orada tutulması konusunda çalıştıklarını belirtti. CNN kanalı Biden’ın bu anlattıklarını doğrulatmaya çalıştı ancak uzmanlar Biden’ın söylediklerini yalanladı. Ben de burada birkaç kişiyle röportaj yaptım diyorlar ki; ‘Sınıra göç etmek üzere gelenlerin sayısı arttı. Çünkü Trump döneminde sınırın ne kadar katı olduğu biliniyordu ancak Biden’ın göreve gelmesiyle geçişlerin kolaylaşabileceği algısına katılarak yola çıkan daha fazla göçmen var.’ Bu Cumhuriyetçiler tarafından tepki çeken bir konu olduğundan Biden’ın biraz daha temkinli konuştuğunu söyleyebiliriz.”

BIDEN’IN AFGANSİTAN VE KUZEY KORE AÇIKLAMALARI

Afganistan’dan ABD askerlerinin çekilmesi konusunda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Ediz Tiyanşan, Biden’ın 1 Mayıs’ta ABD askerlerinin çekilmesinin zor olduğunu söylediğini aktardı.

Biden’ın ABD askerlerinin gelecek yıl Afganistan’da olacaklarını düşünmediğini açıkladığını bildiren Tiyanşan, “Biden aslında arada bir mesaj vermiş oldu. 1 Mayıs tarihinden bir şey beklememek gerek. Biden, Blinken’ın Afganistan’da askeri bulunan diğer ülkelerle görüştüğünü belirtti ve çekilmenin düzenli bir şekilde yapılacağını söyledi.” ifadelerini kullandı.

Biden’ın Kuzey Kore hakkında da açıklamalarda bulunduğunu vurgulayan Tiyanşan, “Hafta başında Kuzey Kore’nin Japonya yakınlarında balistik füze denemesi yapmasının ardından pek çok soru vardı. Biden, Kuzey Kore’nin en önemli dış politika konularından biri olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletlerin (BM) 1718 kararını ihlal etmiş olmasına rağmen Kuzey Kore ile diplomasiye açık olduğunu hatırlattı. Öte yandan da gerginliğin tırmanması halinde gerekli karşılığın da verileceğini söyledi.” diye konuştu.

ABD-ÇİN İLİŞKİLERİ

ABD’nin yeni başkanının Çin ile ilişkiler hakkında da soruları yanıtladığını dile getiren Ediz Tiyanşan, Biden’ın benzer hatırlatmalarda bulunduğunun altını çizdi.

Biden’ın Çin ile karşı karşıya gelmek istemediklerini söylediğini aktaran Tiyanşan, “Biden, Çin ile sert bir rekabet öngördüklerini açıkça söyledi. Çin’in bir anlamda adil rekabet ve adil ticaret konularında uluslararası kurallara uyulması gerektiği konusunda da ısrarlı olacaklarını kaydetti. Bu tarz çağrılar, Çin tarafında şaşkınlık uyandırıyor. Bundan birkaç ay öncesine kadar ABD’nin başındaki Trump, Dünya Ticaret Örgütü’nü (DTÖ) hiçe sayarak yaptırım uyguluyordu. Bir anlamda uluslararası kuralları hiçe sayan bir yönetim vardı. Biden yönetiminin kalkıp bu nasihati Çin’e veriyor olması, Çinli yetkililerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Son olarak Biden’ın söylediği şu var; Çin’in dünyada lider ülke olmayı hedeflediğini fakat kendisinin görevdeyken böyle bir şeyin olmasına izin vermeyeceğini belirtti. Yani görünen o ki, karşılılık ilişkiler sert geçecek.” değerlendirmesini yaptı.

Bir gazetecinin Biden’a bir sonraki seçimde yeniden aday olup olmayacağını sorduğunu kaydeden Tiyanşan, Biden’ın bu soruya “evet” yanıtını verdiğini bildirdi.

Tiyanşan, Biden’ın Cumhuriyetçi partiyi eleştirdiğini ve “Bir sonraki seçim Cumhuriyetçi Parti kalacak mı?” açıklamasında bulunduğunu da ifade etti.